Zahraničí (Neděle, 3. března 2024 01:34:14)

Středa 9. 11. 2022 21:08:00

Čína se touží stát supervelmocí. Už podnikla zásadní kroky k dosažení cíle

Čína chce být supervelmocí a to se týká nejen zbraní. Peking masivně investuje do výzkumu prakticky ve všech odvětvích – v genetice, umělé inteligenci nebo technologiích budoucnosti. Firmy, vědecké instituce i školy mají povinnost plnit politický cíl vytyčený čínskou komunistickou stranou.

Za posledních 20 let Čína více než zdvojnásobila své výdaje na výzkum a vývoj v poměru k HDP, čímž se přiblížila ke Spojeným státům americkým. Zatímco dřív Čína západní technologie kopírovala, teď už v řadě odvětví Západ předběhla. A to třeba i v případě vojenských systémů.

"Dnes už to tak úplně neplatí, že by Čína kupovala ruské zbraňové systémy a ruské zbraně, dnes má zajímavý vlastní výzkum. Někdy se hovoří i o tom, že část vojenského výzkumu nebo arzenálu moderních technologií jsou technologie, které jsou založené na ne úplně dobrovolném sdílení technologií s Čínou. Tedy že Čína k nim přišla pomocí špionáže," upozorňuje Ivana Karásková, analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

"V současnosti také dokončuje svoji vesmírnou stanici Tchien-kung a tato sféra se dá dost výrazně militarizovat, protože v momentě, kdy něco dostanete na oběžnou dráhu - jako raketový systém, tak může být využit v nějakém konfliktu," říká analytik projektu Sinopsis David Gardáš.

​Čína také ve velkém kupuje mozky a nedbá ani tolik na etiku. "Obrací se směrem na Západ, který vede v těchto odvětvích, a snaží se získat poznatky různými způsoby - třeba tím, že přetahuje vědce ze Západu do Číny. V Číně není takový důraz na etiku výzkumu, což znamená, že se tam provádějí experimenty, které by na západě vůbec nebyly realizovatelné," hodnotí Karásková.

To se týká zejména biotechnologií a medicíny. Informace a vliv v západních zemích prý Čína získává prostřednictvím takzvaných Čínských center pomoci. Tato střediska mají například zprostředkovávat konzulární služby a dávají také možnost oznámit trestný čin čínským úřadům.

"Jedná se o nepřípustnou kontrolu čínského obyvatelstva včetně těch, co už mají čínské občanství. Což může vést k tomu, že budou nějak úkolováni proti zájmům našeho státu," varuje analytička Sinopsis Simona Fantová.

Po začátku války na Ukrajině se prohloubila spolupráce Číny s Ruskem, obě země mají podle odborníků podobné zájmy vlivu, a to zejména kvůli surovinám. "Centrální Asie, potom Dálný východ v oblastech, které dříve patřily Číně (například kolem Vladivostoku), pak je to i arktická oblast, kde vlastně obě země mají svůj eminentní zájem na tom, aby tam mohl probíhat volný obchod ze strany Číny," shrnuje Gardáš.

Čína se prostě chce stát globálním lídrem za každou cenu a svět s tím musí počítat.