Zahraničí (Středa, 6. července 2022 14:39:33)

Čtvrtek 10. 3. 2022 21:33:00

Potíže v elektrárnách. Černobyl byl bez elektřiny, ze Záporoží nejde signál

Celá Evropa s napětím sleduje situaci okolo jaderných elektráren, které obsadili ruští vojáci. V zajetí tam drží asi stovku zaměstnanců. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) navíc ztratila spojení, které monitoruje bezpečnostní situaci v odstavené elektrárně v Černobylu.

Poté, co ruští vojáci přerušili při bombardování elektrické vedení, byla odstavená jaderná elektrárna v Černobylu několik dlouhých hodin bez elektřiny a hrozil únik radiace. Bělorusko ale ve čtvrtek dodávky proudu obnovilo.

"Oni potřebují v Černobylské elektrárně chladit ozářené jaderné palivo. To, když je ve vodě, vyvíjí nějaké teplo, a to musíte chladit. Aby ho mohli chladit, tak tam potřebují mít nějaká čerpadla, která musejí spouštět," vysvětlil jaderný vědec Radek Škoda.

Ve středu ale přestal fungovat dálkový přenos dat ochranných monitorovacích systémů, které mají zabránit tomu, aby jaderné palivo někdo zneužil na výrobu jaderných zbraní. Stejný problém nastal i v jaderné elektrárně v Záporoží.

"Po celé Evropě i ve světě jsou různé monitory, které sledují radioaktivní situaci. Oni vlastně ztratili tenhle ten okamžitý kontakt," doplnila vědkyně z katedry jaderných reaktorů na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT Lenka Frýbortová.

Podle odborníků z Úřadu pro jadernou bezpečnost je situace zatím v normálu a riziko úniku radioaktivity je minimální. "Přes včerejší občas zmatené a občas i lehce poplašné zprávy zůstává radiační situace na Ukrajině normální," uvedla na twitteru jaderná fyzička Dana Drábová.

Ukrajinská poslankyně Kira Rudyková ve čtvrtek na sociální síti zveřejnila informaci, že okolí nádrže v blízkosti jaderné elektrárny v Záporoží zaminovali ruští okupanti.