Zahraničí (Středa, 22. května 2024 03:02:02)

Pondělí 28. 2. 2022 22:30:00

Ruská média o válce dál mlží. Omylem vydaný článek prozradil záměry Putina

Žádný padlý ruský voják, úspěšné obsazení velkých ukrajinských měst a Kyjev, který vyvíjí jadernou zbraň. Takhle o válce na Ukrajině informují ruská média. Běžní Rusové tak nemají téměř žádnou šanci se z domácích zdrojů dozvědět o tom, co se doopravdy děje. Médiím a novinářům, kteří neinformují tak, jak Kreml chce, hrozí v lepším případě vysoká pokuta.

Slova jako válka, útok nebo invaze jsou v ruských médiích zakázána, nahradil je jiný slovník. "Rusové jsou plněni zprávami o tom, jak ruská armáda vítězí na všech frontách, že už obsadila téměř všechna velká města," uvedl novinář Petr Nutil z webu Manipulátoři.cz.

"Ruské úřady se snaží vytvářet dojem, že se nic neděje, že na Ukrajině probíhá nějaká ozbrojená mise, že Ukrajinci vítají ruské síly," upozornil odborník na dezinformace František Vrabel.

Ruská média mohou při informování o válce na Ukrajině vycházet jenom z informací od tamního ministerstva obrany nebo dalších oficiálních zdrojů. Jinak jejich představitelům hrozí i vězení. O tom, jak silně drží Kreml v rukou mediální otěže, svědčí i předem připravený článek o tom, že Rusko má Ukrajinu pod kontrolou.

"Rusko obnovuje svou jednotu. Tragédie z roku 1991 byla překonána," píše se v materiálu, který měla omylem předčasně zveřejnit agentura RIA Novosti. Článek byl vzápětí smazán, v internetové archivní službě je ale stále k dispozici. "Ukrajina opět patří Rusku, už nebude protiruská," má být hlavním sdělením této zprávy.

​Půdu pro invazi si Kreml připravuje už delší dobu. "V posledních měsících jsme mohli vidět narůstající štvavou kampaň o tom, jak je Ukrajina nacistický stát, který genocidou ohrožuje ruské spoluobčany," pronesl analytik z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavel Havlíček. "I ty cesty alternativní k informacím jsou teďka Moskvou silně blokovány. Například sociální síť Twitter byla zcela blokována," dodal.

Cenzurou ale prochází třeba i další sociální sítě nebo webové platformy, jako je Facebook, YouTube nebo Google. "Jsou třeba uzavírány možnosti přidávání nových účtů nebo jsou filtrovány jejich příspěvky," zhodnotil Vrabel.

I když v Rusku existují i nezávislá média, mají minimální dosah. "Ta drtivě masová média hrají hru s Kremlem. Pro běžného masového ruského diváka, který se neorientuje na internetu, je komplikované nahlédnout do toho, co se na Ukrajině skutečně děje," vysvětlil Havlíček.

I tak ale reálné informace do Ruska doputují. Svědčí o tom například tamní rozsáhlé protiválečné protesty. Ti, kteří informace chtějí, si je najdou, i když někdy s obtížemi. Dostávají se k nim i kreativními způsoby, třeba skrz recenze na Googlu.