Zahraničí (Pondělí, 29. listopadu 2021 03:41:10)

Pondělí 18. 10. 2021 13:44:00

Poláci protestovali proti nehumánnímu chování vlády vůči migrantům

Tisíce lidí v Polsku protestovaly proti údajnému nehumánnímu chování vůči migrantům, kteří do země proudí přes Bělorusko. Polská vláda se je snaží vracet zpět nebo je zadržuje v hlídaných táborech. Zároveň staví ploty z ostnatých drátů a příliv uprchlíků chce zastavit stavbou zdí.

Do ulic polských měst vyšly tisíce lidí. Zněla jimi hesla jako stop mučení na hranicích, konec politice krutosti nebo nikdo není ilegální. Na hranicích zemřelo už nejméně sedm uprchlíků.

"Stejně jako všichni tady nesouhlasím s metodami, které používají naše úřady. Vadí mi ilegální zákroky vůči migrantům. Vadí mi, že se naše země podílí na umírání lidí na hranicích," řekla filmová režisérka Agnieszka Hollandová.

Do Polska už přes dva měsíce proudí uprchlíci z Afriky a Blízkého východu. Napomáhá tomu i Bělorusko, které s některými tamními státy zavedlo bezvízový styk.

​Polsko na svých hranicích vyhlásilo stav nouze, což zabraňuje přístupu médií a humanitárních pracovníků. Vláda dlouhodobě argumentuje potřebou chránit své občany a s tím i celou Evropskou unii.

"V tuto chvíli máme v hlídaných táborech na 1200 ilegálních migrantů. Mnozí nemají žádné dokumenty, když už je mají, tak jsou falešné. Musíme prošetřit, kdo ve skutečnosti jsou a zda mohou být nebezpeční pro naši společnost," řekl polský ministr vnitra Mariusz Kaminski.

Polská vláda ale není jediná, kdo se migrantů obává. Ještě dříve začala stavět plot na hranicích s Běloruskem Litva. Německé úřady uvádějí, že během října očekávají příchod až 3000 migrantů, kteří se přes Polsko a Litvu chtějí dostat dál do Evropy. Německé policejní odbory tak vyzývají k zavedení dočasných hraničních kontrol.