Zahraničí (Pondělí, 29. listopadu 2021 03:33:31)

Neděle 17. 10. 2021 21:43:00

Merkelová se rozloučila s Erdoganem. Označil ji jako svou drahou přítelkyni

Dosluhující německá kancléřka Angela Merkelová se v Istanbulu setkala s tureckým prezidentem a poděkovala mu za pomoc s nelegální migrací. Turecko je podle Merkelové významným partnerem Evropské unie mimo jiné kvůli tomu, že dodržuje migrační dohodu z roku 2016 a brzdí nelegální uprchlíky před branami Evropy.

Angelu Merkelovou a tureckého prezidenta Recepa Erdogana spojuje víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Kromě toho, že patří k nejdéle sloužícím vrcholným politikům v Evropě, také zásadně ovlivnili evropskou migrační politiku.

Mezi Tureckem a Evropskou unií totiž, z velké části právě díky Merkelové, platí od roku 2016 takzvaná dohoda o migraci. Ta mimo jiné umožňuje zemím unie navracet všechny nelegální migranty zpět do Turecka. To zároveň brání vzniku nových nelegálních tras z Turecka do EU. Výměnou za toto úsilí země od unie zinkasovala v přepočtu už 120 miliard korun a další peníze ještě dostane.

"V otázce boje proti nelegální migraci je samozřejmě velmi důležitá podpora Turecka ze strany Evropské unie. A v této podpoře se bude pokračovat. Turecko odvádí mimořádnou práci," uvedla německá kancléřka.

​Angela Merkelová se od tureckého prezidenta dočkala velmi vlídných slov. Nazval ji dokonce drahou přítelkyní. "Kancléřka Merkelová v průběhu všech našich jednání projevovala zdravý rozum a vždy se snažila najít řešení. Její vedení bylo rozhodující ve všech krizích, kterými si Evropská unie prošla," uvedl Erdogan.

Podle odborníků je ale téměř jisté, že vztahy mezi Tureckem a Německem a potažmo celou unií nyní čeká velká změna. Očekává se totiž, že nová německá vláda zaujme zřejmě vůči Erdoganovi o něco tvrdší postoj než dosluhující kancléřka.