Krimi (Sobota, 29. ledna 2022 15:13:24)

Sobota 4. 12. 2021 18:15:00

Alkohol na veřejnosti i otevřené hospody, policie kontrolovala dodržování opatření

Policisté v noci z pátku na sobotu ve velkých městech kontrolovali dodržování protiepidemických opatření v podnicích. Hlídky za několik hodin zjistily desítky porušení. V Brně v sobotu naopak strážníci vyrazili zjistit, zdali lidé nosí na předepsaných místech ochranu dýchacích cest.

Policie od listopadu řešila v Česku už více než osm tisíc přestupků proti covidovým opatřením. Od listopadu policie rozdala 800 pokut a 1 800 případů skončilo ve správním řízení. Za porušení opatření lidé platí částky od několika stovek až po 10 tisíc.

V sobotu vyrazili například policisté v Praze kontrolovat, zdali nejsou někde po 22. hodině stále otevřené bary a hospody. Během kontrol zjistili několik desítek porušení opatření.

"Policisté nedodržování platných vládních nařízení řeší dvěma způsoby, prvním je, že porušení současně platných vládních nařízení buď oznámí na příslušný správní orgán, nebo věc vyřeší v příkazním řízení, a to na místě," uvedla pro televizi Nova policejní mluvčí Violetta Siřišťová.

​Hlídky brněnské městské policie během soboty po celém městě intenzivně kontrolují dodržování mimořádných opatření. Třicítka strážníků se od rána až do pozdního večera zaměřuje na nošení respirátorů a nanoroušek v prostředcích hromadné dopravy, ve vestibulech nádraží, nákupních centrech a na dalších veřejných místech. Všímají si také, zda lidé dodržují zákaz pití alkoholu na veřejnosti.

"Je pravda, že lidé v dodržování pravidel citelně polevili. Situaci s nošením roušek sice nevnímáme jako vyloženě kritickou, ale především v MHD to znepokojuje cestující s oslabenou imunitou, jinými zdravotními problémy nebo rodiče nejmenších dětí," vysvětluje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Za první týden nouzového stavu uskutečnili brněnští strážníci v běžném režimu bezmála 500 kontrol. Odhalili při nich téměř sto přestupků, nejčastěji pití alkoholu na veřejnosti a chybějící ochranu dýchacích cest.