Krimi (Sobota, 29. ledna 2022 13:31:51)

Pátek 3. 12. 2021 12:43:00

Hackerský útok na školu. Dětem zmizely z počítačů známky, učitelům podklady

Policie vyšetřuje hackerský útok na počítačový systém Základní školy Trávník v Přerově. K zablokování některých důležitých dat žáků i učitelů došlo ke konci listopadu, zprovoznit tzv. Bakaláře ale potrvá ještě několik týdnů. Neznámý pachatel by prý údaje zpřístupnil i dříve, za svůj "dobrý skutek" ale požadoval výkupné ve virtuální měně. Nyní mu hrozí až tříleté vězení.

Základní škola v Přerově se stala terčem útoku hackera. Na svých stránkách o tom informovalo vedení ZŠ Trávník, médiím v pátek poskytl informace i mluvčí krajské policie Libor Hejtman.

"Neznámý pachatel 28. listopadu 2021 nezjištěným způsobem překonal bezpečnostní opatření počítačového systému základní školy v Přerově a zde zašifroval data. Zanechal pouze zprávu, že za odkryptování dat požaduje výkupné ve virtuální měně. Částku neuvedl," upřesnil Hejtman. Pachatel podle něj připojil e-mail, prostřednictvím kterého ho měla škola kontaktovat. Ta místo toho přivolala policii.

"Případem se zabývají přerovští kriminalisté, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody až na tři léta," upozornil Hejtman.

​Ačkoliv k napadení školního systému došlo minulý týden, jeho zprovoznění potrvá několik týdnů. Podle ředitelky by k obnově mohlo dojít snad někdy v průběhu ledna.

Online výuku a školní e-maily útok nijak neohrozil. Pokud žáci nebo rodiče potřebují, mohou klidně i zavolat. Co naopak nefunguje, je tzv. Bakalář, tedy systém, kde mají žáci kromě jiného uložené třeba známky a někteří učitelé své podklady. "Je to taková matrika, kam se zapisují informace o žácích a zaměstnancích," vysvětlila ředitelka školy Kamila Burianová.

K žádnému úniku osobních údajů ale podle vedení školy nedošlo. "Data máme jen zablokovaná a nemůžeme je přečíst," vysvětlila Burianová. Část informací, o které přišli, musejí nyní učitelé doplňovat ručně. "Ztratily se třeba nějaké věci, co jsme měli uložené my jako kantoři, materiály nebo vše, co si ukládáme, abychom to nezapomněli," vysvětlila ředitelka školy Kamila Burianová.

Mnoho ztracených dat už se prý naštěstí podařilo zadat zpět do systému. Klasifikace studentů není nijak ohrožena, protože známky si učitelé zapisují i bokem do klasických papírových "bločků". Zejména mladší žáci navíc mají hodnocení zapsané ve školních deníčcích.