Ekonomika (Pondělí, 22. dubna 2024 23:17:51)

Pátek 18. 11. 2022 20:05:00

Polákům se nelíbí nájezdy Čechů na obchody. Kupka naznačil, kdy mohou skončit

Snaha ulevit rodinnému rozpočtu, možnost dovolit si víc, levnější pohonné hmoty i jiné potraviny. To vše jsou důvody, které motivují Čechy k nakupování v Polsku. Tamním obyvatelům se ale nájezdy Čechů nelíbí a polská vláda je změnou zákona dost možná překazí.

V Polsku berou Češi potravinové regály útokem. Ze sousední země ale mnohdy odjíždí nejen s kufrem napěchovaným nákupními taškami, ale i s plnou nádrží. Hlavní důvod je přitom jasný – v Polsku je zkrátka levněji.

"Skutečně si raději najedu pár kilometrů do Polska, kde si natankuji levnější naftu a udělám celoměsíční nákup za peníze, za které by mě v Česku vyšel nákup tak na týden," vysvětlila na dotaz redakce TN.cz paní Denisa, která žije nedaleko hranic s Polskem.

K tomu, aby Češi utráceli své peníze u nás, a ne v zahraničí, by přitom stačilo málo. "Aby lidé nejezdili na nákupy do Polska, stačilo by, aby ceny byly podobné tady jako tam," dodává paní Denisa, která na nákupy do sousední země jezdí pravidelně.

​Vláda nakupování u sousedů prý nezakáže

Jenže to, aby byly u nás ceny stejné jako v Polsku, není tak jednoduché. Opozice tvrdí, že vláda zaspala a nesnaží se s inflací něco udělat, ale kabinet Petra Fialy má jasno. "My jsme se zaměřili především na pomoc domácnostem v oblasti energetiky," vysvětlil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Vláda se ale proti nájezdům do Polska nijak zasáhnout nechystá.

Levné ceny v Polsku jsou totiž způsobené tzv. protiinflačním štítem, který zahrnuje například nižší DPH za energie nebo nulovou daň na některé potraviny. Ten je ale pro zemi velmi nákladný, a tak tamní vláda rozhoduje o jeho zrušení. Levným nákupům v Polsku by tak odzvonilo. 

​Toho, aby se Češi vrátili na tuzemský trh a podpořili ekonomiku státu, lze ale docílit i jinak než skrze zákazy. "Jako řešení bych volil pozitivní motivaci. Nikoliv zákazy a zasahování do trhu," navrhuje na dotaz TN.cz poslanec Michal Zuna (TOP 09).

"Podporujme například naše regionální výrobce nejen v pohraničí. Ti sice nebudou moct konkurovat cenou, ale mohou svou kvalitou oslovit jak naše zákazníky, tak přilákat zákazníky ze zahraničí," dodává.

"Naše vláda se nesnaží s utrženou inflací něco dělat," vyčítá kabinetu předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

​Zhoršení vztahů s Polskem podle odborníka nehrozí

Ačkoliv situace mezi Čechy a Poláky na hranicích bývá občas vypjatější, ke zhoršení mezistátních vztahů by vést neměla. "Ty vztahy to nijak nenaruší. Prostě vzájemné hranice přináší různé vzájemné problémy," míní expert na Polsko Vít Dostál, ředitel Asociace pro mezinárodní otázky.

​"S ohledem na to, že s koncem letošního roku má skončit i štít pro snížení DPH, tak se situace v příhraničních oblastech může uklidnit," předpokládá ministr Kupka. 

Ačkoliv si Poláci na příval Čechů v pohraničních oblastech často stěžují, ze společné hranice netěží jen Češi. "Naopak Poláci jezdí do Karviné na letní koupák. To je zase levnější pro ně," zhodnotil situaci pro TN.cz pan Marek z Karviné.

Češi kvůli vysokým cenám vyrážejí na nákupy za hranice, kde výrazně ušetří: