Domácí + politika (Sobota, 2. prosince 2023 00:01:07)

Sobota 18. 11. 2023 21:15:00

Systém vah na D2 je nepřesný, stěžují si přepravci. Dostávají pokuty neprávem

Dopravci kritizují systém automatického vážení aut na dálnici D2. Váhy zabudované v asfaltu jsou podle nich nepřesné a řidiči často dostávají pokuty, i když žádné předpisy neporuší. Problém už řeší i ministerstvo dopravy.

Jako první v Evropě vážíme kamiony bez zastavení, ale stále není jasné, jestli správně, anebo špatně. Zařízení je instalované třeba na osmém kilometru dálnice D2. Váhy jsou zalité do asfaltu poblíž mýtné brány, takže řidiči vůbec nepoznají, že přes ně přejedou.

Systém je efektivní, ale dopravci mají velké výhrady k jeho přesnosti. Například společnost, která se zaměřuje na cisternovou přepravu, dostala šest pokut v řadě. Kvůli problému změnili řidiči trasu a firma se bránila ve správním řízení. "Z šesti případů jsme pět vyhráli a na šestý čekáme," prozradil jednatel společnosti Radek Stöhr. 

Na sdružení dopravců ČESMAD BOHEMIA se obrátily desítky řidičů, kteří s udělenou pokutou nesouhlasili. Kontrolní měření pak potvrdilo, že váhy mají s přesností problém. "Metrologický institut potvrdil, že ve všech parametrech se nevlezou do tolerancí," říká tajemník sdružení Vojtěch Hromíř. 

​Technologie je náchylná například na nečistoty, sníh, námrazu. Nedokáže navíc správně zvážit cisterny s tekutým nebo sypkým materiálem.

Řidiči kritizují, že stát z nich dělá pokusné králíky. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je to daň, kterou musejí nést všichni průkopníci. "Jsme první v Evropě a všichni čekají, jak to u nás dopadne," konstatoval mluvčí ŘSD Jan Rýdl. 

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) neztrácí optimismus a vysokorychlostní váhy chce po Česku dál rozšiřovat. "V příštím roce chceme, aby jich bylo k dispozici funkčních třináct na celé dálniční síti. Momentálně je funkční jedna, sedm v různém stádiu, některé nefungují, máme i nějaké reklamace," prohlásil. 

Ministr věří, že stávající systém bude po důkladném otestování a kalibraci přesnější. Než se tak stane, automaty doplní ještě silniční inspektoři s mobilními váhami.