Domácí + politika (Čtvrtek, 18. července 2024 06:29:58)

Pondělí 28. 11. 2022 20:52:00

Logická olympiáda má za sebou finálové kolo. Utkal se rekordní počet dětí

Mladí géniové z celého Česka se v pondělí utkali ve finále Logické olympiády. Soutěž je pro nadané děti z mateřských, základních i středních škol. Zájem byl letos obrovský, zúčastnilo se rekordních 94 tisíc dětí a ve finále zabojovalo 200 nejlepších.

Lavice v Poslanecké sněmovně v pondělí namísto zákonodárců obsadily nadané dětí z celé České republiky. Některé měly s finálovou účastí bohaté zkušenosti.

"Účast v soutěži je to již přibližně nějaká devátá, desátá, z toho čtyřikrát jsem se probojoval do finále. Já jsem obecně více matematicky založený, takže nějaké ty naopak zase obrázkové úlohy mně osobně dělají vetší problémy. Ale vždycky je to o náhodě, jak mi to ten den sedne," prozradil jeden ze soutěžících.

I letošní 15. ročník logické olympiády se konal pod záštitou Mensy ČR, za dlouholeté podpory nadace The Kellner Family Foundation a školy Open Gate.

"Je to soutěž v logickém myšlení. Jsou to úlohy, které mají prověřit ne naučené znalosti, ale to, jak děti dokáží reagovat na nové problémy, nové úlohy, nové výzvy a dokáží si s tím poradit," řekla koordinátorka olympiády Lucie Měchurová.

Logická olympiáda je jedním ze způsobů, jak rozpoznat nadání a talent dětí a mládeže. Ti nejúspěšnější mají dokonce možnost získat i stipendium. "S logickou olympiádou nás spojují nadané děti a mladí lidé. Právě díky této soutěži se daří jejich talent nalézt," uvedla ředitelka školy Open Gate Petra Dobešová.

Do logické soutěže se letos zapojily děti ze všech krajů České republiky a téměř 3 800 škol a školek. Jestli se díky tomu dostaneme výš, než na aktuálně 23. místo žebříčku nejchytřejších národů na světě, se teprve ukáže.