Domácí + politika (Pátek, 1. prosince 2023 23:12:41)

Neděle 30. 10. 2022 05:55:00

Tato kráska žila před 31 tisíci lety. Vědci zrekonstruovali obličej dívky z Mladče

Unikátní rekonstrukce obličeje dívky z doby kamenné, jejíž ostatky byly nalezeny v jeskyni u Mladče na Olomoucku, se povedla brazilským specialistům. Na projektu spolupracovali také čeští odborníci. Rekonstrukční metoda by mohla mít využití i v moderní forenzní vědě.

Velký úspěch a ohlas má metoda rekonstrukce obličeje 17leté dívky, jejíž ostatky byly nalezeny v jeskyni u Mladče. Skupina specialistů z Brazílie pod vedením Cicera Moraese totiž sestavila dívčin obličej jen za pomoci fotografií, své výsledky pak zveřejnila v této studii. Dívka zatím nemá jméno, její lebka je označována jako Mladeč 1.

Text studie byl přeložen už do 42 jazyků, na projektu spolupracovali i čeští odborníci včetně náměstka ředitele Správy jeskyní ČR Karla Drbala. Ten pro TN.cz osvětlil náročnost celého projektu.

Náročná rekonstrukce

"Byl tam problém s tím, že jsme neměli k dispozici originál lebky. Pan Moraes vycházel z asi 2 500 snímků, které poskytlo Přírodovědné muzeum ve Vídni. Z těch snímků potom virtuálně složil lebku. To ale vůbec nebylo vyhráno, protože lebka nebyla kompletní. Chyběly některé části, třeba spodní čelist," popsal Drbal.

Spodní čelist Moraes dotvořil metodou aproximace, která vychází z různých rovnic a měření na jiných lidech. Tehdy se také přišlo na to (a později to bylo i potvrzeno), že se nejedná o mužskou, ale ženskou lebku.

"Moraes měl k dispozici řadu měření dnes žijících lidí, s čímž mohl porovnávat. Na základě toho došlo k domodelování lebky, pak k nanášení měkkých částí svaloviny, potom k potažení kůží. Nakonec domodeloval vlasy. Takto vznikla ta forenzní rekonstrukce," dodal Drbal.

Zde se můžete podívat na 3D model lebky, který poskytlo vídeňské přírodovědné muzeum:

Historie

Drbal se v rámci projektu zabýval historií výzkumu a dohledával důležité podrobnosti. Lebka dívky a další ostatky byly nalezeny v roce 1881 archeologem Josefem Szombathym.

"Část nalezených ostatků se odvezla do Vídně, část do Brna. Po vzniku Československa některé lebky zůstaly v Brně v Moravském zemském muzeu, ale Mladeč 1 zůstala ve Vídni. Lebky pak byly z brněnského muzea odvezeny do Mikulova, kde byla expozice. V roce 1945 ale expozici zničilo bombardování," objasnil Drbal.

O rekonstrukci obličeje se pokoušeli odborníci už ve 30. letech minulého století, ale to bylo ještě v době, kdy se předpokládalo, že se jedná o muže.

Unikátní metoda

Nyní se chystá další krok ve výzkumu. Tým by chtěl ve Vídni naskenovat skutečnou lebku dívky, na základě toho ji zrekonstruovat a poté porovnat obě rekonstrukce. Podle předpokladů by rozdíly neměly být velké, což by potvrdilo úspěšnost metody, při níž se vytváří rekonstrukce obličejů jen z fotek.

"Byla by to fantastická věc, protože minimálně u člověka homo sapiens se budou dát ostatky domodelovávat podle složitých rovnic a modelů forenzní rekonstrukce. Ať už to budou fosilie, nebo současné nálezy, nebo třeba lidé ze středověku. V tom spočívá obrovský význam metody," přiblížil Drbal.