Domácí + politika (Pátek, 1. prosince 2023 23:40:40)

Středa 12. 10. 2022 22:20:00

Karvinsko zasáhly silné důlní otřesy. V podzemí byly stovky horníků

Obyvatelům Karvinska se v úterý třásla zem pod nohama. Na otřesy z dolů jsou místní zvyklí, ale ten poslední na dole ČSM ve Stonavě byl silnější než obvykle. Navíc zasáhl poměrně velkou oblast. K dolu vyjížděli i báňští záchranáři.

V podzemí bylo zhruba 400 horníků. Asi nejblíže se pohybovali čtyři. "Přišel otřes a v tu chvíli jsme neviděli jeden na druhého. Nevěděli jsme, co se stalo a jestli jsou vůbec všichni v pořádku. Chlapi na sebe začali křičet. Zem se zvedla a vymrštilo nás to do vzduchu," řekl Jakub Krzystek, který byl mezi čtveřicí horníků.

Otřesy na dolu ČSM Stonava byly zaznamenány po 19. hodině. Podle mluvčí OKD vycházely nejspíš z centra dolu mezi severní a jižní částí. "Docela se mnou popojel gauč. Nebylo to vůbec příjemné a já jen doufám, že se to nebude opakovat tak často," přidala obyvatelka Karviné Nikol Zimčíková.

Jakub i jeho kolegové jsou naštěstí v pořádku. "Já jsem tedy v životě takový otřes nezažil a můžu říct, že to byla pořádná rána. Není to nic příjemného, těžko se o tom mluví. Kdo si to nezažije a v tom dole nebyl, tak prostě nemůže vědět, co ten otřes v dole udělá," pokračoval přeživší děsivé události.

"Včerejší jev měl sílu deset na sedmou, což je opravdu nezvykle vysoká intenzita. Pokud tyto jevy přesáhnou nějakou intenzitu, tak k nim automaticky vyjíždějí záchranáři důlní báňské záchranné stanice," uvedla tisková mluvčí OKD Naďa Chattová. Záchranáři vyjeli i v tomto případě.

"Otřesy jsou velmi nebezpečné. Každoročně způsobují úrazy, a dokonce i úmrtí horníků v Ostravsko-karvinském revíru," dodal Jindřich Šancer z Hornicko-geologické fakulty Vysoké školy báňské. Podle místních obyvatel dochází k otřesům stále častěji.