Domácí + politika (Neděle, 25. září 2022 08:11:41)

Pondělí 1. 8. 2022 19:02:00

Padl nový světový rekord! Speleologové ho naměřili v Hranické propasti

Nejhlubší zatopená jeskyně světa, kterou je Hranická propast v Česku, má nejméně 450 metrů. O novém rekordu informovali v pondělí speleologové. Dosavadní naměřená hloubka byla 404 metrů.

Už šestý den provádí speleologové průzkum Hranické propasti. Právě tento den byl také zlomovým. "Zaměřili jsme se na průzkum Mikáda (200 m), ze kterého jsme pokračovali do hlubší části. Prostory, které jsme zkoumali a mapovali, jsou obrovské. A ve 450metrové hloubce nás zastavila technická omezení podvodního robota," informovali speleologové na facebooku.

Podařil se jim tak nový hloubkový rekord. "O 46 metrů jsme se posunuli hlouběji," řekl TN.cz předseda České speleologické společnosti z Hranického krasu Michal Guba. Naposledy se totiž potápěči ponořili pouze do hloubky 404 metrů.

Tím však průzkum ani zdaleka nekončí. "Akce ještě bude pokračovat průzkumem a mapováním části Mokrá rotunda," doplnili experti.

Kromě speleologů z Hranického krasu se na průzkumu podílejí také odborníci z Maďarska, Portugalska a Srbska. Ti se postarali o kalibrování, testování a přípravy na sestup zařízení do hlubin. Kromě toho je podporují také hasiči ze záchranného praporu Hlučín a báňské záchranné služby.

Hranická propast se nachází v přírodní rezervaci Hůrka u Hranic na Přerovsku. Titul nejhlubší zatopená jeskyně na světě drží od roku 2016, tehdy speleologové dosáhli hloubky právě 404 metrů. Na dno se však dosud nedostali.