Domácí + politika (Středa, 22. května 2024 04:29:10)

Pátek 8. 4. 2022 20:42:00

V Praze začala konference za rovnost platů. Ženy za stejnou práci stále berou méně peněz

Česká republika se, co se týče rovnosti platů, zasekla v minulém století. Jsme totiž jednou ze zemí, kde ženy za stejnou práci dostávají daleko méně peněz než muži. Hůře už jsou na tom jen Estonci, Korejci a Japonci. Na problém dlouhodobě upozorňuje projekt Equal Pay Day, jehož třináctý ročník v pátek odstartoval v Praze.

Od přírody jsou většinou starostlivé, pečlivé a udržují teplo domova. Vedle toho zvládají budovat i slibné kariéry. Jenže do rovnosti s mužskými polovičkami mají ještě daleko. "Ženy v České republice jsou stále výrazně znevýhodněny platově oproti mužům, protože za srovnatelnou práci pobírají třeba o dvacet procent nižší plat," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

A právě na to dlouhodobě upozorňuje konference Equal Pay Day. "Hlavním cílem je jednak upozornit na ten velký rozdíl a také povzbudit ženy v tom, že je potřeba slyšet jejich hlas," prozradila zakladatelka konference Lenka Šťastná.

​"Ženy jsou rozhodně takzvaně loajální zaměstnankyně. Jsou zkrátka vděčné za to, že jim někde ta šance dána byla, protože cesta k úspěchu není tak snadná," tvrdí hlavní gestorka projektu 22 % K ROVNOSTI Lenka Simerská.

Díky své píli a odhodlání řadu velkých firem řídí ženy. "Já jsem začínala v pivovarnictví před 22 lety a to skutečně ještě bylo období, kdy toto odvětví bylo hodně o mužích," svěřila se Drahomíra Mandíková, členka představenstva společnosti Asahi Europe & International.

"Ženy patří do politiky, patří do businessu, patří do veřejné sféry. Ráda šířím povědomí o tom, jak ženy jsou úžasný a když se podpoří jejich potenciál, tak jejich limity jsou ve hvězdách," vyjádřila se modelka Taťána Kuchařová, která je předsedkyní správní rady Nadace Krása pomoci.