Domácí + politika (Středa, 22. května 2024 03:19:03)

Čtvrtek 24. 3. 2022 10:27:00

Chceme férovou společnost? Zapojit se může každý. Každá…

Equal Pay Day patří mezi největší a nejvýznamnější konference o ženách v České republice. Jejím hlavním posláním je upozorňovat na mzdové nerovnosti, které stále ve společnosti přetrvávají. Jak důležité je si uvědomit, že z rovného či férového odměňování budou mít prospěch ženy, ale i celá společnost? Každá rodina, kde je žena méně odměňována, je ochuzena průměrně o 16,4 % sumy do rodinného rozpočtu, což může v ročním součtu znamenat pěknou dovolenou, nebo celoroční splátku rodinného vozu.

Kdo za to může?

Existuje celá řada faktorů a systémových překážek, které tuto nerovnost způsobují, ale pomoc s řešením by mohl přinést větší zájem žen o finance a investování. Nejen proto již 13tým rokem pořádáme pracovně - zážitkovou akci, která ukazuje tolik chybějící veřejně prezentované ženské vzory, ale hlavně tvoří platformu, kde se ženy mohou nad různými životními situacemi poradit a sdílet své zkušenosti, a to nejen formou poslechu přednášek, ale také plně pracovní debatou u kulatého stolu,” představuje akci projektová manažerka Helena Dreiseitlová.

Pátek 8.4. 2022 Konference | Clarion Congress Hotel Prague | 9 - 19 hodin

Sobota 9.4. 2022 Mentoringový den | Clarion Congress Hotel Prague | 9 - 18 hodin

Neděle 10.4. 2022 Online mentoring pro ženy | Zoom | 10 - 15 hodin

Podle nejnovějších průzkumů EU Eurobarometr, který probíhal ve 27 členských zemích EU, se pandemie negativně podepsala na příjmu 44 % žen v České republice. Ženy vykonávají méně placenou práci, než by chtěly, a to buď z důvodu dopadu pandemie na trh práce nebo z důvodu nárůstu práce v domácnosti. Proto, aby se situace změnila, je důležité přijímat systémová řešení, která pomohou k větší transparentnosti. To způsobí, že se o nerovnosti bude možné dozvědět - “vím, že beru méně a mohu s tím něco dělat, mohu se domáhat svých práv a mohu to řešit. A za druhé se změní i firemní prostředí, kdy si společnosti uvědomí zisky, které plynou z toho, když odměňují férově.

Equal Pay Day má již třetím rokem odborného partnera - systémový projekt 22 % K ROVNOSTI, který nabídne v rámci akce poradenství i mentoring na téma: “Jak si vyjednat lepší podmínky”, nebo “Na co se soustředit, když chcete odměňovat férově.”

Projekt vede hlavní gestorka Lenka Simerská a dodává: “Nerada slyším, že si za pay gap mohou ženy samy, protože si mají říct o víc nebo mají změnit práci. Jak bychom jako společnost řešili, kdyby se ženy hromadně zvedly a šly za lepším platem a opustily zdravotnictví, úřady nebo sociální služby? Jde o komplexní problém a není pro něj jednoduché řešení ve stylu one-size-fits-all. Celou řadu opatření mohou udělat zaměstnavatelé, například mít jasně nastavené odměňování, kde nebude prostor pro nejasnosti, za co je kdo hodnocen.”

Odpolední program konference nabídne samostatný panel k tématu INVESTOVÁNÍ, protože by mohlo ženám pomoci v ekonomickém osamostatnění. Jaké jsou výhody pro ženy investorky představí Andrea Ferancová Bartoňová z pozice zakládající partnerky a předsedkyně představenstva ESPIRA Investments, společně se spoluzakladatelkou Fondee Evou Hlavsovou a investiční manažerkou Neulogy Ventures a spoluzakladatelkou LUMUS Terezií Jacovou.

A co podnikání?

Věděli jste, že zpěvačka Lucie Vondráčková má vystudovanou kulturologii? A co doporučuje ženám, aby se více prosadily, Taťána Gregor Brzobohatá jako zakladatelka značky Iconic s.r.o.? Účast na konferenci nabízí nejen nové informace, ale i možnost poznat známé osobnosti doslova zblízka, tak trochu z jiné strany.

Pořiďte si vstupenku a staňte se součástí akce, která přináší společenskou změnu.  A pokud máte dceru ve věku 13-21 let, vezměte ji na sobotní mentoring zdarma s sebou. Bude mít unikátní možnost vyzkoušet si českou premiéru edukační hry, která byla vytvořena s partnery mezinárodního projektu Anchors for the future (Kotvy pro budoucnost) a je součástí celodenního doprovodného programu.