Domácí + politika (Středa, 22. května 2024 03:08:29)

Úterý 8. 3. 2022 15:40:00

Hledáte směr a nové znalosti? Nabízíme mentální posilovnu

Ženy na trhu práce stále nejsou rovnoprávně oceňovány jako muži. Ženy by musely ročně odpracovat 60 dní navíc, aby dosáhly stejného platu oproti mužům. Co s tím a jak se umět ozvat na pracovním trhu? Vyzkoušejte mentoring, kterým vás provedou i významné ženy z TV Nova.

Ženy hrají zásadní úlohu v evropské zaměstnanosti a hospodářském růstu. Jejich dovednosti a talent jsou pro ekonomický a hospodářský rozvoj nezbytné. To se ale bohužel neodráží v jejich odměňování nebo na trhu práce. Důležité proto je, aby ženy lépe rozuměly financím a přisoudily jim správnou hodnotu, aby uměly využívat svá práva a připravené zákony, aby si více věřily a aby věděly, že v tom nejsou samy a je správné požádat o pomoc.

Každá žena pak musí udělat sama první krok. Uvědomit si, v čem může být problém, s čím vnitřně bojuje, z čeho má strach a jak posunout svou kariéru správným směrem. Někdy si s tím ale sama neporadí. Pro tento okamžik se nabízí kontakt s osobou empatickou, zkušenou a naladěnou na stejnou věc. S osobou, která si v minulosti možná sama prošla tím stejným. Řeč je o mentoringu.

​V rámci 13. ročníku pracovně-zážitkové akce Equal Pay Day, kterou ve dnech 8. až 10. března pořádá organizace Bussiness & Professional Women CR, se vedle konference koná i dvoudenní mentoring. Podstatou je, že zkušené ženy z byznysu, kultury, sportu, veřejného života a politiky se potkají s ženami z řad účastnic a sdílejí s nimi své zkušenosti na konkrétní témata.

Jak to funguje konkrétně?

"Abychom podpořily a propojily co nejvíce žen, vyvinuly jsme metodu SPEED mentoring, která nepropojí jen jednu mentorku a jednu mentee, ale více žen najednou. Výstupem je konkrétní práce na tématu a sdílené zkušenosti celé pracovní skupiny," vysvětluje projektová manažerka Helena Dreiseitlová.

Mentoringu se každoročně účastní více než 60 žen v roli mentorek a za 13 let konání inspirovalo již 18 302 žen! Mentorky volí téma, které je pro ně osobně důležité, které vnímají jako zásadní v současném nastavení společnosti a které by podle jejich zkušenosti mohlo pomoci dalším ženám. Účastnice se podle svého výběru přihlásí k jejich "stolu" a 60 minut diskutují ve skupině.

​Během jednoho dne mohou ženy absolvovat až pět hodinových mentoringů s pěti mentorkami a míra zapojení je individuální. V návaznosti na to si mohou domluvit osobní spolupráci, získávat nové kontakty v rámci networkingu, nebo dokonce dostat nabídku zaměstnání. Tento rok bude možné potkat na akci mentorky ze společností Raiffeisenbank, Mondelez, Mars, MPSV nebo anglicky mluvící díky Evropskému projektu CEI.

Vybírat lze z mnoha témat osobního rozvoje, která mohou posunout ženu v kariéře dopředu. Zvolit lze například téma, jak asertivně komunikovat, jak vytvořit rovnováhu v životě, jak najít vlastní hodnotu nebo úspěšně vyjednávat, jak porozumět své hodnotě, jak dosáhnout svých cílů a snů a mnoho dalších zajímavých témat. A jaká témata budou mít letos mentorky z TV Nova? Vystoupí generální ředitelka Klára Brachtlová v online mentoringu a Soňa Schwarzová naživo.

Přínosy mentoringu pro kariéru žen

Ptáte se, jaké má mentoring přínosy? Účastnice předchozích ročníků odpovídají: "Poznáte zajímavé ženy z firem, které se věnují osobnímu rozvoji a které jinde neoslovíte. Dobijete energii pro sebe či pro své podnikání. Získáte nové pracovní a osobní kontakty. Necháte si poradit, inspirujete se a získáte tím potřebné sebevědomí." A co je hlavní, věnujete si den jen pro sebe a více nad sebou a svými kariérními tahy začnete přemýšlet. Zkrátka zažijete něco, co vás nabije na dalších několik měsíců.

Když ženy táhnou za jeden provaz, dokážou neuvěřitelné věci. Proto na Mezinárodní den žen aktivujeme ženám dárek. V týdnu od 7. do 13. března budou moci ženy pořídit dvě vstupenky na mentoring za cenu jedné. Současně se veřejnosti otevřou registrace k jednotlivým mentorkám.

Mentoring na Equal Pay Day je skvělá příležitost pro inspiraci, setkání, nové kontakty i energii. Přijďte si ho vyzkoušet.