Domácí + politika (Středa, 22. května 2024 04:37:28)

Čtvrtek 3. 3. 2022 16:58:00

Dva měsíce práce navíc pro ženy v Česku

Šedesát dní – právě tolik dní musí letos odpracovat ženy v Česku navíc, aby dosáhly na stejné příjmy jako muži v roce 2021. Letošní Den rovného odměňování připadl na 1. března. V průměru u nás ženy vydělávají o 16,4 procenta méně než muži.

Meziročně se situace v Česku v tomto ohledu mírně zlepšila, když loni musely ženy na stejné výdělky mužů pracovat ještě o 9 dní déle. Za tímto snížením rozdílu stojí zejména kroky, které si u nás vyžádala opatření spojená s pandemií COVID-19, a to mimořádné odměny putující do oblasti zdravotnictví, tedy oboru, ve kterém jsou zaměstnány převážně ženy. Svůj podíl má i zvýšení minimální mzdy v ČR i růst mezd ve školství, které je dalším z oborů s převahou žen. Podle Lenky Simerské, hlavní gestorky systémového projektu 22 % K ROVNOSTI Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je nyní potřeba udržet snižování rozdílu a nastavit systémová řešení, jako má již řada vyspělých ekonomik. Mnohé nevhodné praxe v zaměstnávání žen totiž nezmizely a samy od sebe se podle ní nezlepší.

Neustále se něco děje. Společnost, a nejen ta česká, vlivem aktuálních událostí a uplynulých měsíců stále prochází dynamickou změnou. Svět i okolnosti jsou v neustálém pohybu. Mění se předchozí jistoty a musíme se naučit v této neustálé změně žít. A právě tato ZMĚNA bude hlavním tématem 13. ročníku pracovně-zážitkové akce Equal Pay Day, pořádané veřejně prospěšnou neziskovou organizací Business & Professional Women CR, který se uskuteční ve dnech 8. až 10. dubna 2022.

Pro páteční konferenci jsme v létě vybraly podtitul Změna? Budoucnost může být jiná. Situace posledních dní ale dává tématu úplně jiný smysl, než jsme původně zamýšlely. A právě v této situaci je nutné, abychom se společně scházeli, podporovali, sdíleli a hledali porozumění. A co dělá osobnosti silnými? Pozitivní pohled do budoucnosti a pilná práce v oblasti, ve které jsme expertkami a experty. Budoucnost tvoříme pro sebe, pro lidi kolem sebe, ale i pro celou společnost. Mnoho toho bylo dosaženo, ale teď bude nutné myslet na to, co je ještě třeba dosáhnout”, říká Lenka Šťastná, prezidentka BPWCR. Na pódiu letos vystoupí například generální ředitelka společnosti Mondelez Ivana Tůmová, hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, hlavní gestorka systémového projektu 22 % K ROVNOSTI MPSV Lenka Simerská, CFO Kaufland ČR Klára Beňačková, People & Organization Director at Mars CE Daria Maslovskaya nebo generální ředitelka LEGO CZ/SK Adriana Jahňáková.

Tradičně je součástí akce i mentoring pro ženy, který tentokrát proběhne ve dvou dnech. V sobotu 9. dubna v Clarion Congress Hotel Prague naživo a v neděli 10. dubna budou mít ženy možnost načerpat zkušenosti a tipy od mentorek z pohodlí svého domova online a potkat se třeba z generální ředitelkou TV Nova, Klárou Brachtlovou. Pro ženy se stala tato aktivita velkou energetickou bankou, ze které čerpají po celý rok. Equal Pay Day bude i letos nabitý pozitivní energií, sdílením a podporou. Věříme, že přinese mnoho nových impulsů, významných setkání a kontaktů.

Na 1. 3. připadl Den rovnosti odměňování.  Říkáte si - Je to v této době důležité?  Neměli bychom se zajímat o něco jiného?  Raději pomáhat těm, kteří to nyní potřebují? Ano, je to pravda – a i proto nám dává velký smysl v naší práci pokračovat, dívat se pozitivně do budoucnosti a dál měnit postavení žen v Česku, ať už pochází odkudkoli, k lepšímu.

Na konferenci i celé kampani spolupracujeme s firmami, které mají zcela jiný hodnotový žebříček než ti, kteří nás ohrožují, a právě hodnoty, ve které naši partneři a lidé kolem nás věří, jsou tím,  co chceme sdílet. Přidejte se k nám.