Domácí + politika (Pondělí, 17. června 2024 01:41:20)

Pondělí 21. 2. 2022 11:10:00

Petra vyrazila na procházku se synem (13). Našli velmi vzácný poklad

Poklad obsahující více než 800 stříbrných mincí a kousky hliněné pokladničky objevila počátkem února žena při procházce s třináctiletým synem v Loučce na Valašskomeziříčsku. Jde o velmi vzácný nález. Archeologové odhadují, že by mohl pocházet zhruba ze 17. až 18. století.

Po objevu nádobky plné pražských grošů z druhé poloviny 14. století, který loni učinila skupinka přátel v obci Ústí u Vsetína, zkoumají odborníci Muzea regionu Valašsko další nesmírně cenný archeologický nález. Žena se synem našla v Loučce na Valašskomeziříčsku poklad obsahující 818 stříbrných mincí a kousky hliněné pokladničky.

Štěstí dvojici přineslo úterý 8. února. Paní Petra si se svým třináctiletým synem Michalem vyšla na procházku po okolí Polic. Na místě známém jako Ratíkov, které se nachází už na katastru sousední Loučky, si všimli, že kousek od cesty vyčuhují z půdy kolem rozhrabaného pařezu kousky hliněné nádoby a mince. "No já bych to možná ani nepoznala, ale syna ve škole hodně baví dějepis a hned říkal, že to bude určitě něco vzácného," popsala paní Petra později pracovníkům Muzea regionu Valašsko. Právě tam dvojice nečekaný objev i ohlásila.

Poklad si na místě převzal archeolog muzea Samuel Španihel. "Obsahoval fragmenty hliněné nádoby neznámé provenience a soubor mírně až silně korodovaných stříbrných mincí v počtu 818 kusů, z nichž byla většina spojena do několika různě velkých slepenců. Na místě jsem provedl ještě dohledávku, při které jsem objevil už jen několik málo kusů jednotlivých mincí," okomentoval nález Španihel.

Poklad putoval do muzea, kde v následujících měsících projde podrobným průzkumem, čistěním a konzervací. "Z prvotního zkoumání nebylo možné vzhledem k degradaci mincí určit typologický a chronologický rozsah souboru. Rámcové určení několika lépe dochovaných kusů směruje ke grešlovým a krejcarovým ražbám Leopolda I. Habsburského a příbuzných panovníků. Velmi obecně je zatím možné depot datovat do průběhu 17. a začátku 18. století. Zbarvení střepů i složení materiálu nádobky pak naznačují, že nepochází z naší oblasti, ale nejspíš z nějakého důlního regionu," nastínil archeolog muzea.

​V tuto chvíli není možné s jistotou říci, jestli je vzácnější poklad z Loučky, nebo ten loňský, nalezený partou přátel. "Tento je určitě větší," sdělil TN.cz archeolog a dodal, že velmi zajímavá je právě i variabilita mincí.

Pochvala pro nálezce i archeology

Poctiví nálezci se dočkali velké pochvaly. "Chtěla bych jim moc poděkovat za to, že poklad odevzdali. Svým přístupem pomohou odhalit další kus historie regionu a také umožní, aby si tyto krásné mince mohla prohlédnout i veřejnost," uvedla Zuzana Fišerová, radní pro školství a kulturu Zlínského kraje, který je zřizovatelem muzea.

Pochvalu si vysloužil i samotný archeologický tým. "Dlouhodobě odvádí skvělou práci, což se kromě jiného projevuje i v tom, že má velkou důvěru u veřejnosti. A nemám tím na mysli jen poctivé nálezce, ale například i stavebníky, kteří ho potřebují k archeologickým průzkumům lokalit, na kterých pracují. Není tedy divu, že v posledních letech přibývá takových skvělých nálezů," prohlásil ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Podrobný průzkum pokladu z Polic bude probíhat několik měsíců. Odborníci s ním začnou až poté, co bude kompletně dokončena analýza loňského nálezu v Ústí u Vsetína. "Je to běh na dlouhou trať, protože je třeba provést řadu úkonů a ne všechny se dělají u nás v muzeu. Ve finále ale díky nim budeme umět poskládat komplexní historický obraz obou objevů," sdělil Španihel s tím, že po dokončení všech procedur budou vystaveny v některé z poboček Muzea regionu Valašsko.