Zahraničí (Sobota, 24. října 2020 8:34:48)

Naše vakcína proti Covid-19 je bez vedlejších účinků, hlásí Slováci

Vakcínu proti Covid-19 horečně vyvíjejí výzkumné týmy z celého světa. Výjimkou nejsou ani naši východní sousedé ze Slovenska. Zdejší vědci aktuálně hlásí, že dělají pokroky a že se jim dokonce daří eliminovat nežádoucí vedlejší účinky léčivého přípravku.

"Obrovský úspěch slovenských vědců. Speciální tým odborníků vyvinul úplně nový typ vakcíny, která by měla vyvolat dostatečnou odpověď imunitního systému i u lidí nad 70 let," informuje o pokrocích portál tvnoviny.sk. Výzkumníkům se prý navíc daří látku vyvíjet bez nežádoucích vedlejších účinků.

 

"Protilátky, které slovenští odborníci vytvořili, úplně zneškodnily živý koronavirus. U myší tato nová vakcína vytvořila vysokou koncentraci protilátek," píše portál.

 

Slováci už ukončili první fázi předklinických zkoušek. Podařilo se jim zabránit vstupu viru do buněk a jeho rozmnožování. Ostatní vyvíjené vakcíny prý zatěžují imunitní systém víc, ta slovenská je podle tvnovin.sk specificky zaměřená a imunitní systém a díky tomu zasahuje jen to, co opravdu má.

 

 

U očkovaných myší se prý ani neprojevily žádné nežádoucí vedlejší účinky. Klinické zkoušky na lidech by měly začít na konci tohoto roku. Do nich se mají výhledově zapojit až tisícovky dobrovolníků.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.