Zahraničí (Čtvrtek, 20. února 2020 13:02:55)

Obavy se naplnily, ceny ropy letí vzhůru. USA sáhnou do rezerv

Obavy ekonomů po sobotních útocích na ropná zařízení v Saúdské Arábii se naplnily - ropa v pondělí výrazně zdražila bezprostředně poté, co se s ní začalo na světových trzích obchodovat. Trend navíc může pokračovat.

Ropa Brent v pondělí ráno podle BBC zdražila o deset procent na 66 dolarů za barel, ropa West Texas Intermediate stojí bezmála 60 amerických dolarů za barel, což je skok o přibližně devět procent.

 

Panika na burzách se trochu zmírnila, když americký prezident Donald Trump oznámil, že povolil využití ropných rezerv své země. Přesto jsou světové trhy ve velké nejistotě, protože Saúdská Arábie dosud neoznámila přesný rozsah škod, které sobotní útok bezpilotních dronů napáchal. 

 

Je možné, že výpadek dodávek může trvat až několik týdnů. Saúdský ministr energetiky Abdulaziz bin Salman uvedl, že i jeho země je kvůli výpadku produkce připravená sáhnout do zásob.

 

 

Spojené státy ústy ministra zahraničí Mikea Pompea vzkázaly, že za sobotními útoky, které podle odhadů vyřadily přes pět procent světové produkce strategické suroviny, stojí Írán. Teherán ovšem veškerá obvinění kategoricky popírá.

 

Útoky v Saúdské Arábii výrazně ovlivní i ceny benzínu a nafty v Česku. Zatímco provozovatelé čerpacích stanic ještě nakupují pohonné hmoty za staré ceny, řidiči už teď pociťují zdražení. Podle ekonomů se čerpadláři snaží na situaci vydělat. Velké zdražování má totiž přijít až v následujících týdnech.


Podívejte se na reportáž Vladimíra Hotě o zdražování pohonných hmot:

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.