Zahraničí (Středa, 11. prosince 2019 10:58:41)

Portugalsko v plamenech, při lesních požárech se zranilo 20 lidí

Na 1800 hasičů bojuje s rozsáhlými lesními požáry, které zasáhly centrální část Portugalska. Živel si už vyžádal 20 zraněných. Nejméně jeden člověk skončil v nemocnici s vážnějšími popáleninami, většina se nadýchala kouře. Do terénu úřady povolaly i armádu.

Tak rozsáhlou hasičskou operaci portugalský region Castelo Branco dlouho nepamatuje. Stovky lidí tam od soboty bojují s plameny, které drží v šachu tisíce tamních obyvatel.

 

Požár se přibližuje k hustě obydleným oblastem a tamní úřady vyhlašují nejvyšší stupeň výstrahy. Preventivně evakuují několik vesnic.

 

"Evakuovali jsme vesnici Cardiga, i když ne úplně celou, jen některé izolovanější oblasti. Přednost dostali lidé s omezenou možností pohybu. Preventivně jsme také vyklidili říční pláž Bostelim s asi 60 lidmi," sdělil Alexandre Penha z Národního úřadu civilní obrany.

 

Popelem už lehlo několik budov. S ohněm bojuje na 1800 hasičů, kteří mají k dispozici na 250 kusů techniky a také 19 letadel a helikoptér. Jejich práci ale komplikuje sucho a silný vítr. Plameny se také řada obyvatel snaží hasit svépomocí.

 

 

Hasiči se v regionu potýkali se třemi hlavními ohnisky požárů. Pod kontrolu se zatím podařilo dostat dvě z nich. V terénu operují i vojáci, jejichž úkolem je zpřístupnit zasažené oblasti hasičům.

 

Úřady už zahájily vyšetřování příčin vzniku požáru. Cizí zavinění nevylučují. Požáry lesního porostu trápí Portugalsko v průběhu suchých a horkých letních měsíců pravidelně. V roce 2017 padlo plamenům za oběť 106 lidí. Za letošek se jedná vůbec o první požár takového rozsahu.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.