Zahraničí (Čtvrtek, 12. prosince 2019 7:50:49)

Nejsilnější indická raketa po odkladu vyrazila k Měsíci

Indie rozjela ambiciózní misi, při které vyslala k Měsíci orbitální sondu, přistávací modul i rover. Raketa GSLV Mk III měla odstartovat už minulý týden, kvůli technickým problémům se ale start posunul na pondělí, raketa odstartovala v 11:13.

V pondělí v 11:13 odstartovala indická raketa GSLV Mk III v rámci průzkumné mise Čandraján-2, při které bude k Měsíci dopravena orbitální sonda, lander i rover. První část mise byla úspěšná, sonda Čandraján-2 se oddělila od horního stupně rakety a míří k Měsíci.

 

Indie by měla získat důležitá data z oběžné dráhy i z povrchu Měsíce. Indická vesmírná agentura doufá, že se jí jako první podaří přistát na jižním pólu naší přírodní družice.

  

Raketa měla odstartovat už minulý týden, 56 minut před startem ale přišla smutná zpráva o technických problémech, celá mise tak musela být odložena. Problémy se podle BBC týkaly nádob na stlačené hélium.

 

 

Původně se měla sonda na oběžnou dráhu Měsíce dostat 6. srpna, k samotnému přistání se mělo přistoupit 6. září, kvůli odkladu ale zřejmě dojde k prodloužení celé mise.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.