Zahraničí (Čtvrtek, 12. prosince 2019 7:48:43)

Chorvatsko zažilo neobvyklý jev! Pobřeží zasáhlo vzácné tsunami

Chorvatsko v úterý zasáhlo meteorologické tsunami, které způsobilo odliv moře o několik centimetrů. Lidé byli vyděšení, když viděli, jak jim přímo před očima rychle mizí moře pryč a lodě se objevují na suchu. Tsunami se objevilo především v Dalmácii.

Na úterý vyhlásil chorvatský Státní meteorologický ústav vysoké nebezpečí před silnými bouřkami. Předpověď se vyplnila a většina území se potýkala s blesky, vydatným deštěm a silným větrem. Meteorologové však zaznamenali v Dalmácii vzácný jev, a to meteorologické tsunami.

 

"Meteorologické tsunami – meteotsunami. Vzniká u pobřeží, u chorvatského pobřeží je známo jako stigazzi. Vzniká v důsledku změny a kolísání tlaku vzduchu v mělkých vodách v úzkých zátokách – kolísání tlaku vzduchu se přenáší na vodní hladinu. Přívalové vlny mohou dosáhnout až 4 metrů. S meteorologickým tsunami se setkáváme také u pobřeží Baleárských ostrovů," vysvětlila Dagmar Honsová z Meteopressu.

 

Tsunami se objevilo večer kolem 20. a 21. hodiny. Nejvýraznější byl jev na ostrově Hvar, kde hladina moře klesla o dva metry. Nejdříve přišel příliv a poté následoval pokles moře asi o 105 centimetrů, uvedl portál dalmacijadanas.hr.

 

 

Většina lodí, která kotvila v přístavech, se tak najednou ocitla na suchu. O pár minut později se vše vrátilo zase do normálního stavu.

 

Lodě zůstaly po tsunami na suchu

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fcrometeo.hr%2Fposts%2F2148825868573463&width=500

 

Nejhorší situace byla v roce 1978, kdy hladina moře dosahovala až šesti metrů. Moře zaplavilo několik domů a způsobilo velké škody. 

 

Výstraha před bouřkami platí i ve středu, a to pro Rijeku, Split, Dubrovník a Knin. Dalmácii a Istrii čeká zase silný vítr. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 23 až 27 °C. Bouřky budou ustávat k večeru. Ve čtvrtek se už do Chorvatska vrátí pěkné počasí s teplotami kolem 28 °C.

 

Meteotsunami u Starého Gradu na Hvaru

https://www.youtube.com/embed/mBLGo-DLhy8

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.