Zahraničí (Středa, 11. prosince 2019 10:57:40)

Jih Evropy bičují silné bouřky! Kdy se počasí u Jadranu zlepší?

V Chorvatsku opět udeřily silné bouřky, které doprovázejí lijáky a krupobití. Některé oblíbené turistické oblasti se potýkají se zaplavenými ulicemi, poničenými domy nebo komplikacemi v dopravě. Meteorologové vydali výstrahu před bouřkami na úterý i středu. Kdy se však počasí u Jadranu konečně zlepší? Připravili jsme podrobný přehled.

V posledních dnech si v Chorvatsku lidé krásné počasí moc neužívají. Split, Zadar nebo Rijeku zasáhly silné bouřky. Popadané stromy zranily několik lidí a poničily auta, déšť zase zaplavil sklepy i ulice. Některé obce byly bez proudu.

 

Chorvatský meteorologický ústav vydal výstrahu před bouřkami na úterý pro Split, Rijeku, Knin a Gospić. Nejhorší situace měla být dopoledne, kdy byly srážky četnější a postupně se k nim přidají i bouřky, které by měly ustat až k večeru. Mírnější výstraha platí pro Dubrovník a Záhřeb. Teploty se budou pohybovat mezi 24 až 26 °C.

 

Podobné to bude i ve středu. Bouřky by měly být nejhorší ve Splitu a v Kninu, kde meteorologové varují i před vydatným deštěm. Dalmácii a Istrii zasáhne silný vítr, výstraha platí až do půlnoci. Nejvyšší teploty by se měly vyšplhat na 25 °C.

 

Kroupy ničily auto v Chorvatsku

https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FsevereweatherEU%2Fvideos%2F455017658440238%2F&show_text=0&width=267

 

Pokud se chystáte do Chorvatska až ve čtvrtek, můžete se radovat. Špatné počasí vystřídají tropické teploty a bude převážně slunečno. Toto počasí by mělo vydržet i v dalších dnech. Nejčastěji bude mezi 28 až 31 °C. Příjemné bude také plavání v moři, které má až 27 stupňů.

 

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Jul2019/2296345.jpg?94ef

 

S vydatnými dešti i bouřkami se potýká také Itálie. Nejhorší situace byla v Benátsku a v Lombardii. Na některých místech padaly i kroupy o průměru osm centimetrů a poničily auta a střechy, informoval portál meteogiornale.it.

 

 

V ulicích se opět valila voda a popadaly i stromy. Podle Accuweather Itálii čekají v úterý odpoledne a večer silné bouřky. Výstraha například platí pro Benátky, Neapol nebo Boloňu.

 

Silný vítr v pondělí udeřil v Benátkách

https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FsevereweatherEU%2Fvideos%2F349740202365535%2F&show_text=0&width=560

 

Kvůli počasí měla problémy obrovská výletní loď Costa Deliziosa, která v neděli málem narazila do mola v Benátkách nedaleko náměstí svatého Marka. Podle společnosti Costa Crociere, která loď vlastní, bouře přišla nečekaně. Kapitán naštěstí manévr zvládl a pokračoval do plánovaného cíle.

 

Výletní loď těsně minula molo v Benátkách

  

Od středy se počasí opět vyjasní a vydržet by mělo až do soboty, kdy se opět vrátí déšť i bouřky. Teploty se budou pohybovat od 25 do 28 °C. Po víkendu si pak lidé budou moci užít krásný prosluněný týden s teplotami kolem 30 °C.

 

 

Přívalové deště se přehnaly také přes severní Španělsko. Nejhůře dopadla oblast Navarre, kde voda zaplavila ulice, nákupní centra i domy. Deště si vyžádaly i jednu oběť. Muž se utopil ve svém autě poté, co ho strhl proud vody. 

 

Ve městě Tafalla ve Španělsku voda brala vše, co jí přišlo do cesty

 

https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FsevereweatherEU%2Fvideos%2F472718496849324%2F&show_text=0&width=268

 

Bouřky by se měly dostat do Španělska v úterý, a to na severu a východě země. Poté se počasí znovu zlepší a v dalších dnech bude převážně polojasno až jasno, nejvyšší teploty dosáhnou až 29 °C, uvedl Accuweather.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.