Zahraničí (Pondělí, 25. května 2020 1:19:17)

Vědci ukázali pravěkého vlka! Zmrzlá půda zachovala i mozek

Japonští a ruští vědci zveřejnili fotografie unikátního nálezu – téměř neporušené vlčí hlavy, která je stará přibližně 40 tisíc let. Zvíře ve zmrzlé půdě na Sibiři objevil místní muž, který pátral po slonovině.

Vlčí hlava byla objevena už minulý rok u jednoho z přítoků sibiřské řeky Indigirka. Vědci odhadují, že byl vlk v době smrti dva až čtyři roky starý. Hlava má stále zachovalé obří tesáky a hustou srst, která připomíná spíše mamutí.

 

Vědci doufají, že jim nález pomůže zjistit více informací ze života velkých predátorů, kteří se v době ledové toulali Evropou a Asií. Jedná se totiž o první objev dospělého pleistocénního vlka, u kterého se zachovala mozková tkáň.

 

 

 

Získané informace pak vědci plánují porovnat se znalostmi, které mají o dnešních vlcích a zmapovat tak vývoj tohoto zvířete. "Zajímá nás, jestli tento druh vyhynul nebo se z něj stal moderní vlk, případně nakolik je s ním příbuzný," uvedl pro Siberiantimes Albert Protopopov z Jakutské akademie věd.

 

 

"Hodně lidí si myslelo, že se jedná o medvěda, ale opravdu je to vlk. Má ale například vyvinutější lebku, než vlci dnešní doby," dodal Protopopov, podle kterého pravděpodobně lovil i vetší zvířata, dokonce bizona. Hlava pleistocénního vlka je 40 cm dlouhá, tedy výrazně delší než hlava vlka, kterého známe dnes.

 

https://www.youtube-nocookie.com/embed/8CKWFcyON2Y 

 

Vědci se pokusí zjistit, jak byla vlčí hlava oddělena od těla. "Pravděpodobně to bylo ledem. Už jsme viděli hodně podobných řezů ledem," vysvětlil vědec. "Není jasné, jakou měla srst barvu, její pigment byl poškozen. I když srst vyčistíme, tak to nezjistíme," dodal.

 

https://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/640x800/Jun2019/2289109.jpg?d41d 

 

Jakutsko je největším regionem v Rusku a nejchladnější oblastí na světě. Půda je zamrzlá celoročně, pravděpodobně uchovává mnoho dalších pozůstatků mrtvých zvířat. Místní takzvaní "lovci mamutů" tak v odlehlých oblastech pátrají po slonovině. Podobné skupinky jsou v současnosti pro místní vědce největším zdrojem nálezů pozůstatků pravěkých zvířat.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.