Zahraničí (Pondělí, 23. září 2019 6:51:37)

Policie strčila demonstrantovi hlavu pod auto. To se rozjelo!

V Rakousku vyšetřuji čtyři policisty, kteří zasahovali 31. května ve Vídni na protestech souvisejících s klimatem. Dva z nich při zatýkání strčili hlavu jednoho z demonstrantů pod dodávku, která se najednou začala rozjíždět. Video z incidentu vzbudilo poprask.

Rakouská prokuratura zahájila vyšetřování čtyř policistů, které podezřívá z nepřiměřeného použití síly. K tomuto rozhodnutí dospěla po zhlédnutí videa a fotografií ze zadržení demonstranta.

 

Na záběrech je vidět, jak má zadržený hlavu pod policejní dodávkou a ozbrojenci ho drží při zemi. Když lidé začali křičet, že se dodávka rozjíždí, policisté muži hlavu rychle vyndali.

 

https://www.youtube.com/embed/lt7GJekHnP0

 

Klimatických protestů Friday for Future se účastnilo okolo pěti tisíc demonstrantů. Někteří z nich se podle policie dopouštěli drobných trestných činů a přestupků, takže řadu z nich zadrželi. "Policisté si nemohou vybírat, za jakých podmínek zatčení provedou," zastal se podlel portálu Kleine Zeitung policistů zástupce policejního ředitele Michael Lepuschitz, podle kterého by video vypadlo mnohem mírněji, kdyby bylo natočeno z jiného úhlu.

 

 

Incident s dodávkou ale není jediný, který se na demonstraci odehrál. Podle webu Kurier další policista použil proti demonstrantovi pěsti. Nepřiměřenou sílu možná policisté použili i proti muži, kterému při zatčení zlomili ruku.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.