Zahraničí (Pondělí, 13. července 2020 11:21:08)

Slováci chtějí zrušit rodná čísla, budou tajná! Má to být i v Česku?

Konec rodných čísel na Slovensku. Alespoň tak to stojí v návrhu nového zákona o základních indetifikátorech fyzické osoby. Slovenskému ministerstvu se nelíbí zneužitelnost údajů a chybovost při udělování rodného čísla.

Podle slovenského ministerstva vnitra rodná čísla nevyhovují současným nárokům informačních systémů. “Jedním z důvodů je chybovost při přidělování rodných čísel a následná duplicita, které v reálném životě občanům působí potíže,“ sdělilo ministerstvo.


Dalším důvodem je i případné zneužití osobních údajů. Z rodného čísla lze totiž vyčíst věk a pohlaví člověka. To pak může být komerčně využito. O návrhu informoval portál tvnoviny.sk.

 

Anketa

Bojíte se zneužití údajů z rodného čísla?

Hlasovalo 141 lidí.


Rodné číslo tak má nahradit soustava identifikátorů, které ale budou vytvářené podle speciálního vzoru. Ten bude utajený a přesné znění identifikátoru nebudou jeho nositelé znát.


“Identifikátory umožní přesné určení občana ve všech informačních systémech veřejné správy a také plynulou komunikaci mezi systémy,“ přiblížilo výhody ministerstvo.

 


Přechod na jiný systém identifikace ale bude náročný a bude jej třeba promítnout do velkého množství zákonů. Pokud bude zákon schválený, ministerstvo počítá s tím, že se nové identifikátory nezačnou používat dříve než v roce 2030.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.