Zahraničí (Pondělí, 25. května 2020 3:34:05)

Lidé by mohli pálit alkohol doma! České vládě se to ale nelíbí

V Evropě by mohli lidé doma legálně pálit alkohol. Prosadit to chce Rumunsko, které aktuálně předsedá Evropské unii. Česko je ale proti. Hlavně kvůli metanolové aféře a prý by to mohlo poškodit i byznys.

Až sto litrů alkoholu ročně. Tolik by si mohl podle představ Rumunska doma vypálit také každý Čech. To chce během doby, kdy bude předsedat Evropské unii, sjednotit pravidla pro pálení alkoholu napříč členskými státy.


"Rumunsko chce prosadit změnu směrnice v tom směru, aby se umožnilo členským státům takzvané domácí pálení," řekla ministryně financí Alena Schillerová.


V České republice je pálení alkoholu doma zakázané. Jde o přestupek, za který hrozí vysoké pokuty. Čeští zákonodárci jsou ke zvolnění pravidel skeptičtí. A to hlavně kvůli metanolové aféře z roku 2012. Na otravu tehdy zemřelo padesát lidí.


"Pokud někdo pálí líh a popřípadě další alkoholické nápoje doma, dopouští se přestupku podle zákona o lihu a hrozí mu sankce v řádu tisíců až statisíců," přiblížil právník Jan Černý.

 


Ministryně financí Schillerová je připravena při konečném hlasování uplatnit i právo veta. "Tady je obrovské riziko kvůli volnému pohybu zboží. Už jenom to, že se takováto možnost ve směrnici objeví, znamená obrovské riziko zejména pro zdraví našich občanů," upozornila.


"U nás je tradice, že lidé pálí třeba slivovici, například na Moravě. Takže si to dovedu představit. Ale já neznám podrobnosti toho návrhu," zastal se návrhu předseda občanských demokratů Petr Fiala.


Vlastní alkohol si mohou doma pálit Slováci. A to 25 litrů ročně z vlastního ovoce. Musí mít ale domácí pálenici zaregistrovanou.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.