Zahraničí (Čtvrtek, 19. září 2019 12:38:58)

Ozbrojení učitelé! Na Floridě budou moct nosit do školy zbraně

Kantoři na americké Floridě budou mít možnost nosit do školy zbraň. Ve středu to schválila Sněmovna reprezentantů. Jde však o velmi kontroverzní opatření. Odpůrci novinky jsou přesvědčeni, že místo toho, aby se zvýšila bezpečnost studentů, je ozbrojení učitelů jen krokem k potenciální katastrofě.

Sněmovna reprezentantů amerického státu Florida schválila ve středu návrh zákona, který povolí učitelům nosit střelné zbraně. Jde o sporný krok, jehož účinnost při útocích střelců na školách není nijak dokázaná.

 

Cílem nového opatření je zabránit střelbám na školách. Otázka ozbrojení učitelů se stala aktuální po masakru z loňského února. Tehdy na střední škole ve městě Parkland po řádění  devatenáctiletého Nikolase Cruze zemřelo 17 lidí. Jde o jeden z nejhorších útoků na školu v USA. Kromě obětí na životech také dalších 17 lidí zranil.

 

Přeživší studenti po krvavém útoku založili skupinu usilující o účinnější regulaci střelných zbraní a bojují za jejich omezení. A nejsou sami, komu řešení v podobě ozbrojování učitelů přijde kontraproduktivní. Po schválení zákona se objevily i kritické hlasy, které tvrdí, že vyšší počet vlastníků zbraní problém neřeší.

 

Podporovatelé zákona však tvrdí, že ozbrojení učitelé mohou v případě útoku na školu zachránit životy svých studentů. Podmínkou ozbrojení je 144 hodin tréninku v policejním stylu, držení zbraně bude muset navíc pedagogům schválit psychiatr.

 

 

"Ozbrojování učitelů může vést ke katastrofě. Je to lehkomyslný a nerozumný plán, který zkomplikuje situace s útočníkem," myslí si o opatření členka sněmovny Val Demingsová, floridská demokratka a bývalá policejní šéfka z Orlanda. "Nehody se dějí každý den," řekla
podle abcNEWS demokratka Susan Valdesová. "Ale tohle není odpověď. Nedávejte do škol více zbraní," burcuje.

 

Legislativa kromě ozbrojování pedagogů a školských pracovníků obsahuje také řadu dalších opatření týkajících se bezpečnosti škol. Problémoví žáci by se měli podrobit důkladnějším psychologickým testům a školy by měly pravidelně konzultovat možné hrozby.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.