Zahraničí (Úterý, 23. července 2019 11:23:47)

Letecké neštěstí u Everestu! Stroj české výroby narazil do vrtulníku

Nejméně tři lidé zemřeli a další čtyři se zranili při leteckém neštěstí na nepálském letišti nedaleko hory Mount Everest. Letadlo L-410 české výroby narazilo do zaparkované helikoptéry.

Letadlo společnosti Summit Air mělo zamířit z Lukly do nepálského města Káthmandú. Při odletu krátce po deváté hodině tamního času ale narazilo do helikoptéry, která byla zaparkovaná poblíž ranveje. Píše o tom portál Himalayan Times.

 

Nejméně tři lidé při nehodě zemřeli - pilot letadla a také dva policisté, kteří stáli u helikoptéry. Další čtyři lidé včetně pilota helikoptéry se zranili a záchranáři je letecky přepravili do nemocnice v Káthmandú.

 

 

Dosavadní vyšetřování ukazuje na chybu pilotů letadla české výroby. Vystartovali zřejmě na opačnou stranu, než měli, a srazili se se zaparkovanými stroji. Poškozena byla ještě jedna helikoptéra, patřící jiné aerolince.

 

Letiště v Lukle se nachází v nadmořské výšce 2845 metrů a je řazeno k nejnebezpečnějším letištím na světě. Létat z něj proto mohou jen malá letadla a vrtulníky. Z Lukly horolezci často vyráží na výstup na Mount Everest, většinu populace tvoří šerpové.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.