Zahraničí (Úterý, 21. května 2019 0:53:44)

Šok pro český cirkus! Slovenské město je vyhnalo kvůli zvířatům

Vystoupení českého cirkusu zabránil starosta slovenského města Pezinok. Vadilo mu, že v cirkusu vystupují zvířata. Před volbami deklaroval, že takové vystoupení nebude ve městě trpět. Českému cirkusu se něco takového v rámci turné po celé Evropě stalo poprvé. Cirkusáci ale dlouho náhradu nehledali, přijali je v sousedních městech.

Starosta Igor Hianik před volbami sliboval, že pokud jej lidé zvolí, tak na městském pozemku nepovolí vystoupení žádného cirkusu, v němž vystupují zvířata. "Tak jak jsem se vyjádřil před volbami, že takovéto aktivity neschvaluji, tak v těchto intencích jsem jednal i po volbách," řekl Hianik televizi Markíza.

 

Principála českého cirkusu Antonína Aleše tím překvapil. "Byli jsme v Maďarsku, Rusku, Holandsku, Belgii a podobně, nesetkali jsme se s tím. Upřímně, vyrazilo nám to dech," řekl Aleš televizi Markíza.

 

Starostovi vadily i reklamní poutače, které cirkus po městě vyvěsil. Připomněl také, že nedodrželi termín, do kterého měli městu oznámit, jestli zvířata mají, nebo nemají. "Tyto tři aspekty rozhodly. Na základě toho jsem vydal stanovisko, že jsem tu žádost zamítl," uvedl starosta.

 

Aleš upozorňuje, že cirkus bez zvířat není cirkus, ale varieté. "Neděláme nic špatného. Vždyť je to 300 let stará tradice. Splňujeme veterinární podmínky Evropské unie!" bráni se Aleš. Cirkusu vznikla škoda minimálně 3 tisíce euro. O zákazu se totiž dozvěděli až na hranicích. Zvířata musela přenocovat v kamionu.

 

 

"Šlo mi o tu korektnost. Když nemáte něco schválené, tak asi těžko může očekávat, že je to 100% tak," dodal starosta Hianik. Jeho aktivitu vítají i ochránci zvířat. "Byli bychom rádi, kdyby tato iniciativa starosty Pezinku byla inspirující i pro ostatní," doufá předsedkyně organizace Svoboda zvířat Pavla Dugovičová.

 

Cirkus hledal pomoc, kde to šlo. V Senci jim během půl hodiny vystavili všechna potřebná povolení. Starosta Sence Dušan Badinský uvedl, že na Slovensku nic takového zákony nezakazují a že považoval za příjemné zpestření přivézt dětem do města jiný druh zvířat, než jaká mohou normálně vidět.

 

Zákon zakazující vystupování některých zvířat v cirkusech už ale mají poslanci na Slovensku rok na stole. "Velmi doufáme, že bude konečně seznam, která zvířata budou zakázaná," dodala ochránkyně zvířat Dugovičová.

 

Principál Aleš upozorňuje, jak podobný zákon dopadl v Mexiku. Do zoo se totiž vešla jen část zvířat. "Nějaký rozumný pán na vládě řekl ´No tak je postřílíme!´, tak začalo krveprolití. Stříleli slony, žirafy a podobně," dodal Aleš.

 

 

Cirkus bude vystupovat ve městě Nové Zámky. Tam s nimi starosta problém nemá. Zvířatům dokonce přinesl ovoce a zeleninu. Byl jedním z prvních, kdo si prohlédl mládě velblouda, které se v cirkuse akorát narodilo. Město ale cirkusákům zakázalo vyvěsovat reklamní poutače. "V našem městě platí určité předpisy, ty musí každý dodržovat," řekl Markíze starosta Otokar Klein.

 

S vystupováním zvířat v cirkusech problémy nemá. "Souhlasím s tím, že týraní zvířat, když se zvířatům ubližuje, je nemístné a nesouhlasím s ním. Ale jsem jako chovatel psů přesvědčený, že se dá zvíře s láskou naučit a vychovat," dodal starosta Klein.

 

Cirkus slibuje osvětovou kampaň, kdy lidem ukáže, jak to v cirkusu vypadá. "Chceme dělat otevřené tréninky, aby viděli, jak to u nás chodí. Ale když si vezmete, tak my jsme pořád na očích lidem. Zoologické zahrady zamknou a už se tam nedostanete, my jsme pořád na očích. Nemáme co skrývat," dodal cvičitel tygrů Antonín Aleš mladší.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.