Zahraničí (Neděle, 19. května 2019 9:10:47)

Evropu straší nová super-kapavka! Šíří se z dovolenkového ráje

Nový kmen kapavky resistentní na běžnou léčbu dělá vrásky lékařům. Britské ministerstvo zdravotnictví v úterý potvrdilo, že se nemocí nakazily dvě ženy. Původ vystopovali lékaři na španělský ostrov Ibiza.

Oba případy se v Británii objevily už na podzim, ale ministerstvo zdravotnictví o nich informovalo až nyní, až když se pacientky podařilo vyléčit. Nakazily se totiž novou rezistentní formou kapavky, na kterou nezabírají běžná antibiotika na tuto pohlavně přenosnou nemoc.

 

Lékaři také vystopovali původce nemoci. První žena se nakazila při nechráněném sexu s mužem, který se krátce předtím vrátil z Ibizy. Druhá žena si nemoc přivezla z ostrova ve Středozemním moři sama, když se taktéž na Ibize oddávala nechráněnému sexu.

 

Ministerstvo varovalo, že nemoc má potenciál šířit se celou Evropou, uvedl list Daily Mail. "Společné pojítko jsou lidé, kteří mají na dovolené nechráněný sex," uvedlo podle deníku britské ministerstvo.

 

"Léčili jsme dvě ženy se silně resistentní formou kapavky na podzim loňského roku. Tyto případy slouží jako varování, jak je důležité chránit se před sexuálně přenosnými nemocemi. To znamená používat pravidelně a správně kondomy se všemi novými partnery či při nezávazném sexu," varoval zástupce ředitele Střediska infekčních chorob britského ministerstva zdravotnictví Nich Phin.

 

"Ačkoliv jsou tyto případy zatím velmi vzácné, varovali jsme evropské zdravotnické úřady a kliniky, aby byly připravené, že má tento kmen kapavky potenciál šířit se celou Evropou," dodal Phin.

 

 

Kapavka se projevuje výtokem z pohlavních orgánů, krvácením a bolestí při močení. Zároveň ale u každé druhé ženy a každého desátého muže nákaza vůbec není provázená žádnými příznaky, proto se tak snadno šíří. U žen může způsobovat neplodnost a u těhotných potrat.

 

Pacienti s resistentním kmenem dostávají jiná antibiotika, než jsou běžné léky na kapavku, které nákazu zatím mohou vyléčit, mají ale nepříjemné vedlejší účinky. A lékaři se obávají, že na super-kapavku přestanou zabírat jakékoliv léky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Skoro polovina Čechů podvádí partnera! Pohlavní choroby neřeší
Neuvěřitelné! Pohlavní chorobu můžete chytit i bez pohlavního styku!

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.