Zahraničí (Neděle, 19. května 2019 8:27:06)

Matka zapomněla na letišti dítě, pilot se rozhodl pro něj vrátit

Velmi netradiční požadavek vznesl pilot k dispečinku krátce po startu letadla. Jedna pasažérka si totiž uvědomila, že na letišti v Saúdské Arábii zapomněla svoje dítě. Dispečeři byli sice značně zmatení, umožnili ale letadlu vrátit se.

O kuriózní případ na letišti Krále Abda al-Azíze v saúdskoarabské Džiddě se postarala jedna matka. Nastoupila totiž do letadla letícího do Malajsie, její dítě ale zůstalo na letišti. Uvědomila si to až ve chvíli, kdy letadlo odstartovalo. Informoval o tom britský deník The Guardian.

 

Pilot měl pro zmatenou matku naštěstí pochopení. Krátce po startu kontaktoval dispečink, že se musí vrátit. "Kéž je Bůh s námi. Můžeme se vrátit?" zeptal se dispečerů, kteří byli otázkou zaskočeni. "Tento let žádá o návrat zpátky," řekl jeden z nich svému kolegovi. "Cestující zapomněla své dítě v terminálu, chudáček," dodal.

 

Pilot pak dispečinku svou žádost zapakoval. "Říkám vám, že pasažérka zapomněla své dítě v terminálu a odmítá pokračovat v letu." A tak bylo po krátké pauze pilotovi umožněno vrátit se. "Dobře, vraťte se k bráně. Tohle je pro nás naprostá novinka," dodali dispečeři.

 

 

A mají pravdu. Letadla se vrací nebo mění kurz jen v opravdu výjimečných situacích, jako je technická závada nebo zdravotní komplikace pasažérů. Další příklad velmi neobvyklého návratu letadla je případ z roku 2014, kdy Jihokorejka přinutila zastavit let z New Yorku do jihokorejského Soulu, protože dostala oříšky v pytlíku místo misky.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.