Zahraničí (Neděle, 19. května 2019 8:51:32)

Klíčový týden brexitu je tu. Mayové hrozí další tvrdá porážka!

Velkou Británii čeká klíčový týden a už i Evropská unie do Londýna vzkázala, že osud brexitu je v rukou britského parlamentu. Už v úterý bude Dolní sněmovna parlamentu opět hlasovat o dohodě, kterou s Bruselem dojednala premiérka Mayová. Její mluvčí potvrdil, že hlasování bude. V tamních médiích se totiž začalo spekulovat o jeho odkladu.

Další hořká porážka pro premiérku Theresu Mayovou je podle expertů nevyhnutelná. Už v úterý se totiž uskuteční klíčové hlasování o dohodě, které zasvětila dva roky. Ta samá dohoda už jednou Dolní sněmovnou britského parlamentu neprošla a to kvůli irské pojistce. Její schválení by tak zřejmě bylo velikým překvapením.

 

Pokud se tak i přesto stane, země opustí Unii s dohodou 29. března. Pokud dohodu premiérky Mayové poslanci zamítnou, budou opět hlasovat ve středu o tom, zda odejít s dohodou, nebo bez ní. Pokud i tvrdý brexit bude smeten ze stolu, hlasovat se bude potřetí - a to o odložení britského odchodu z unie prodloužením platnosti článku 50 Lisabonské smlouvy.

 

Podle expertů je poslední varianta nejpravděpodobnější. O odložení brexitu ale musí Londýn nejdříve požádat Evropskou unii. Šéf evropského parlamentu Antonio Tajani se nechal slyšet, že brexit je možné posunout maximálně do července. Londýn navíc musí pro odklad uvést pádný důvod jako třeba čas na provedení nového referenda, nebo předčasných voleb.

 

 

I pokud bude podle očekávání expertů brexit odložen, jednání se vrátí na začátek. Podle BBC bude na stole sedm variant -například nové referendum, žádný brexit nebo hlasování o nedůvěře, které by mohlo skončit i pádem premiérky Theresy Mayové.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.