Zahraničí (Úterý, 20. srpna 2019 2:45:48)

Náckové v uniformách SS prošli Budapeští. Němci jsou v šoku

Tisíce neonacistů v uniformách vojáků SS o víkendu pochodovaly Budapeští. V rámci připomínky Bitvy o Budapešť křičeli účastníci nacistická hesla a veřejně hajlovali. Německá média, která o akci referovala, jsou v šoku. Policie ale zasáhnout nemohla, neboť podle organizátorů pochodu se jedná o historickou akci.

Neonacisté, převážně z Maďarska, ale i z jiných zemí, například ze Slovenska nebo Německa, se o víkendu shromáždili v Budapešti u příležitosti takzvaného Dne cti. Jde o připomínku neúspěšného pokusu německé a maďarské armády prolomit obklíčení Rudou armádou z 11. února 1945.

 

Deník Bild označil průvod za "nechutný". Cituje výroky, které zazněly na shromáždění. Řečníci oslavovali Adolfa Hitlera jako největšího německého státníka historie a vyzývali k boji proti "starému nepříteli - kosmopolitním globalizátorům Židům".

 

 

 

Akce krajně pravicových organizací se zúčastnilo několik tisíc lidí. Na akci se hajlovalo a někteří z účastníků křičeli hesla jako "Židé ven!“ a netajili se pohrdáním menšinami. V uniformách SS a se zbraněmi v ruce budily stovky účastníků pohoršení v rušných ulicích maďarského hlavního města.

 

https://www.youtube.com/embed/MyOUQquZVg0

 

 

Neonacisté si od roku 1997 touto akcí připomínají padlé vojáky Wehrmachtu. Jelikož neonacisticky zaměření organizátoři akce pochod ohlásili jako "historickou rekonstrukci", maďarská policie nemohla nošení nacistických uniforem a případnému hajlování nijak zabránit. Podle mnohých svědků akce jde však jen o bezostyšné šíření nenávisti.

 

Průběh akce se pokusily narušit skupiny Antifa nebo romské organizace. Policie je rozdělila.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.