Zahraničí (Úterý, 20. srpna 2019 3:09:29)

Unikátní záchrana! Dítě vyjmuli z dělohy a po operaci vrátili zpět

Unikátní operaci podstoupila těhotná Britka, jejíž miminko mělo rozštěp páteře. Lékaři dítě vyjmuli z její dělohy, operovali a vrátili zpět. Po čtyřech týdnech od zákroku vypadá holčička, která se má narodit v dubnu, zdravě, stejně jako její maminka.

Bethan Simpsonová je jedna z prvních Britek, které tuto operaci podstoupily. Dosud podobné zákroky prováděli pouze lékaři v Belgii, kteří také asistovali při Bethanině zákroku, píše portál The Sun. Vše začalo na začátku prosince, kdy gynekolog při ultrazvuku zjistil, že miminko má menší hlavu, než by mít mělo.

 

"O 48 hodin později jsme byli v Londýně, kde skenovali její hlavu a páteř. Řekli nám, že naše holčička má stoprocentně rozštěp páteře. Nabídli nám, že můžu pokračovat v těhotenství, nebo ho ukončit, nebo podstoupit novou operaci prováděnou přímo v děloze," popsala Bethan na facebooku.

 

S partnerem Kieronem se rozhodli, že své holčičce dají šanci. Museli ale splnit několik kritérií, která lékaři ověřovali různými testy včetně amniocentézy, magnetické rezonance a "nekonečných" skenů. Matka musí být také mezi 19. a 25. týdnem těhotenství a nesmí být obézní.

 

 

 

Na začátku ledna, kdy byla Bethan ve 24. týdnu těhotenství, chirurgové provedli unikátní operaci. "Byla úspěšná. Její porucha byla jen malá a ten zákrok zvládla, ani byste nevěřili. Její mozek prý vypadal dobře a komory jsou normální. Vyňali ji z dělohy a pak ji vrátili, aby tam zůstala, jak dlouho bude moct," dodala Bethan.

 

Během operace museli lékaři nenarozené holčičce upravit páteř. Matka byla plně uspaná a anestetikum sloužilo miminku také jako lék proti bolesti. Procedura podle výzkumů výrazně zlepšuje šanci dítěte na to, že bude normálně chodit a pohybovat se - daleko více než operace prováděné po narození.

 

 

Podle posledních zpráv to vypadá, že Bethanino miminko se vyvíjí tak, jak má. Hlavička už má normální tvar, holčička roste a gynekolog prý ani nevidí, kde měla na páteři vadu. "Mně to pořád trochu bolí v místě řezu, ale to je madam úplně jedno a cítí, že právě do téhle oblasti mě může kopat nejvíc," uzavřela Bethan.

 

Rozštěp páteře je vývojová anomálie v oblasti páteře a míchy. Dochází k poruchám nervové trubice tak, že se obratle páteře neuzavřou do oblouku. Vznikne tak štěrbina, přes kterou se může vyklenout mícha nebo nervy. Ve střední Evropě se objevuje rozštěp zhruba u jednoho až dvou z 1000 dětí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Čtyři látky, které miminko (ne)potřebuje
Nejtěžší chvíle v životě: Čekáme postižené dítě

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.