Zahraničí (Úterý, 20. srpna 2019 3:23:10)

Málo spánku může nevratně poškodit DNA a vést i k rakovině

Pokud spíte v noci méně než sedm hodin, měli byste vážně uvažovat o změně svých návyků. Vědci z Hong Kongu totiž zjistili, že nedostatek spánku může nevratně poškodit DNA, což může vést k mutacím a potenciálně i k vážným chorobám. Včetně rakoviny.

Podle vědců přitom může být poškození genetického kódu trvalé a nevratné, což zvyšuje riziko onemocnění rakovinou. Spánková deprivace také snižuje schopnost DNA se opravovat, což může potenciálně vyvrcholit až vznikem nějaké genetické choroby.

 

Studie hongkongské univerzity se podle britského Daily Mailu soustředila na lékaře z místních nemocnic, protože je u nich předpoklad, že kvůli práci v noci musejí upravovat své spánkové návyky.

 

Tématem se zabývají také čeští lékaři. Poruchy spánku řeší například Spánková laboratoř Plicního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Ročně tu vyšetří přes tisícovku lidí. Každý pátý pak zůstává v trvalé péči lékařů.

 

Celkem se hongkongského výzkumu účastnilo 49 lékařů, z nich čtyřiadvacet mělo pohotovosti, během nichž museli pracovat přes noc. V průměru si musejí takhle odepřít spánek pětkrát až šestkrát měsíčně a makat zpravidla od pozdního odpoledne až do rána dalšího dne.

 

 

Účastníci studie volaní k těmto případům měli možnost spát mezi dvěma až čtyřmi hodinami, výjimečně byl odpočinek ovšem pouze šedesátiminutový.

 

Vědci pak porovnávali krevní vzorky. Jednu sadu odebrali poté, co měli účastníci studie možnost vyspat se do sytosti tři noci po sobě. Srovnávací vzorek byl naopak pořízen po vyčerpávající noční šichtě s minimem spánku.

 

A v přímém porovnání se posléze ukázalo, že nevyspalí doktoři měli ve své DNA o 30 procent víc vad než jejich odpočatí kolegové. Po další probdělé noci počet "kazů" narostl o další čtvrtinu.

 

DNA se navíc bez dostatku spánku hůře opravovala, což může vést k odumírání buněk. A v některých případech může docházet i nežádoucím změnám včetně těch rakovinotvorných.

 

 

"Zvýšené poškození DNA bylo spojeno s rozvojem chronických onemocnění. Tato studie ukazuje, že nedostatek spánku je přímo provázán s poškozením DNA," píší autoři výzkumu.

 

Nezapomněli zdůraznit, že studie se účastnili mladí lékaři, u nichž se dá předpokládat, že nedostatek spánku snášejí poměrně dobře.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ženy potřebují spát více než muži. Důvod vás dostane!
Spíte dost? PŘEHLED, kolik spánku potřebujete v jakém věku!

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.