Zahraničí (Úterý, 20. srpna 2019 2:54:23)

Zemřel herec Albert Finney (†82). Proslavila ho role Hercula Poirota

Po krátké nemoci zemřel britský herec Albert Finney. Zářil například ve filmech Vražda v Orient expresu, Erin Brockovich nebo Skyfall. Bylo mu 82 let.

Albert Finney se narodil 9. května 1936 v Salfordu. Herectví vystudoval na Královské akademii dramatických umění a posléze se stal členem Královské Shakespaerovské společnosti. Jeho filmová kariéra odstartovala snímkem V sobotu večer, v neděli ráno. Mezi jeho nejznámější role patří postava Hercula Poirota z filmu Vražda v Orient expresu z roku 1947.

 

Známé jsou také jeho televizní role. Často hrál historické postavy - například britského premiéra Winstona Churchilla, papeže Jana Pavla II. či spisovatele Ernesta Hemingwaye.

 

 

Během své téměř 40leté kariéry byl pětkrát nominován na Oscara - v kategorii nejlepší herec za filmy Tom Jones, Vražda v Orient expresu, Garderobiér a Ve stínu vulkánu, v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli pak za film Erin Brockovich. Kromě toho byl držitelem Emmy, Zlatého glóbu a dvakrát byl nominován na divadelní cenu Tony.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.