Zahraničí (Úterý, 20. srpna 2019 3:03:46)

Mayová chce odložit hlasování o brexitové dohodě. Míří do Bruselu

Britská premiérka Theresa Mayová chce odložit druhé parlamentní hlasování o dohodě o brexitu. Původně měli poslanci o pravidlech pro odchod země z EU rozhodnout příští týden, Mayová chce ale hlasování údajně přesunout na konec února.

Mayová ve čtvrtek zamíří do Bruselu kvůli dalším vyjednáváním brexitové dohody. Její spojenci v britském parlamentu ji tlačí, aby Unii donutila změnit ujednání o takzvané irské pojistce.

 

Představitelé Evropské unie ale trvají na tom, že podmínky výstupu Velké Británie měnit nebudou. Argumentují tím, že vyjednavači EU i britská premiérka už souhlasili s původní dohodou.

 

Předseda Evropské rady Donald Tusk dokonce ve středu prohlásil, že pro "ty, kdo prosazují brexit bez dohody, existuje v pekle speciální místo". Mayová chce v Bruselu jednat kromě Tuska také s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem a dalšími lídry EU.

 

Mayová ale nadále doufá v otevření jednání o klíčové irské pojistce. I kdyby s tím představitelé EU souhlasili, britská ministerská předsedkyně by zřejmě nestihla novou podobu dohody předložit parlamentu ve stanoveném termínu.

 

 

Podle deníku The Telegraph chce proto Mayová požádat o odložení hlasování na týden po 25. únoru. Původně slibovala novou brexitovou dohodu předložit do středy 13. února. Británie má z EU vystoupit na konci března, spekuluje se ale o oddálení odchodu.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o brexitu:

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.