Zahraničí (Neděle, 16. června 2019 9:11:19)

Utekla před islámem a bála se o život! Kanada Saúdce udělila azyl

Osmnáctiletá Saúdka Rahaf Kunúnová může slavit! Dívka, která se zřekla islámu a utekla před svou rodinou z Blízkého východu, dostane vytoužený azyl. S jejím přijetím v pátek souhlasila Kanada. Rahaf do země javorového listu odcestuje ještě večer.

Odcestovat do Kanady si Rahaf Kunúnová přála ze všeho nejvíc. Teď se jí její přání splní. O tom, že osmnáctiletá dívka večer odcestuje do Kanady, informoval v pátek náčelník thajského imigračního úřadu, uvedla televize SkyNews.

 

Dívka odletí ještě v pátek z Bangkoku do korejského Soulu a odtud bude pokračovat do Kanady. Původně přitom Rahaf mířila do Austrálie. Když byla s rodinou na dovolené v Kuvajtu, sedla do letadla do Bangkoku, odkud měla pokračovat do Austrálie.

 

Zůstala ale v terminálu bangkokského letiště. Do země ji nevpustili a hrozila jí deportace zpět do Kuvajtu. Dívka ale argumentovala tím, že jí doma v Saúdské Arábii hrozí nebezpečí. Bála se, že ji rodina zabije, protože se zřekla islámu a odmítla rodiči domluveného ženicha.

 

Ve středu Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky doporučil udělit Rahaf status uprchlíka. Austrálie potvrdila, že teď začne její žádost projednávat. Dívka se v Thajsku odmítla setkat se svým otcem a bratrem, kteří za ní přicestovali.

 

 

Díky tomu, že se zabarikádovala v hotelovém pokoji a o svém příběhu začala vyprávět na twitteru, se Rahaf dočkala podpory z celého světa. Po skandálu s vraždou novináře Džamála Chášukdžího je to další případ, který neukazuje Saúdskou Arábii zrovna v pozitivním světle. Jedna z nejkonzervativnějších zemí na světě se přitom snaží vylepšit svoji pověst. Vloni se ženy konečně dočkaly práva řídit auto. Země navíc po 35 letech otevřela první kino.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.