Zahraničí (Středa, 26. června 2019 21:59:58)

Alpy drtí hromady sněhu: Evakuace turistů, zavřené areály, laviny

Smrt nejméně sedmi lidí si vyžádalo vydatné sněžení, které zasáhlo Německo a Rakousko. Podle místních médií se jedná o nejhorší sněhovou kalamitu za posledních třináct let. Na mnoha místech hrozí vysoké riziko pádu lavin. Některá lyžařská střediska musela být uzavřena.

V Německu a Rakousku udeřilo drsné zimní počasí. Na severu a západě Rakouska hrozí vysoké riziko pádu lavin a úřady radí lidem, aby do hor raději vůbec nejezdili.

 

Některé horské silnice jsou dokonce zcela uzavřeny. Například v pondělí musela být uzavřena silnice Hochkar i celé lyžařské středisko. Turisté i místní obyvatelé byli evakuováni. Zatím není jisté, kdy se ve středisku provoz znovu obnoví. Využít mohou lidé skiareál Lackenhof v Ötscheru. 

 

 

Evakuovat museli záchranáři v úterý ráno turisty i místní obyvatele z vesnice Vordenberg a z Präbichlu. V hotelu Alpenclub bylo například uvězněno 64 Maďarů, kteří jeli do Rakouska na dovolenou. 

 

"Právě jsme připravili vše, abychom mohli lidi bezpečně evakuovat z Vordernbergu. Z bezpečnostních důvodů jsme povolali nouzového lékaře a Červený kříž jako preventivní opatření," uvedl pro kleinezeitung.at Gunther Thor, ředitel horské služby.

 

Problémy jsou také v lyžařské oblasti Kasberg. Areál byl uzavřen v pondělí a měl by být otevřen až ve středu. Čtvrtý lavinový stupeň byl vyhlášený i v Kitzbühelu, kde by lidé neměli jezdit mimo označené svahy. 

 

Kde aktuální hrozí laviny, se podívejte na obrázku:

 

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FWetterwarnung%2Fposts%2F2068654576560843&width=500

 

Situaci se sněhem řeší také zaměstnanci skiareálu Loser Altaussee. Lanovky zasypal sníh a pomoci museli i hasiči. Kvůli špatným podmínkám musel být areál uzavřen.

 

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FLoserAltaussee%2Fphotos%2Fa.765561656805787%2F2434709499890986%2F%3Ftype%3D3&width=500

 

V Salzburgu musela být povolána i armáda, která pomáhá v lyžařských oblastech Dienten, Hintersee a St. Koloman. V Hintersee zablokované cesty pomáhalo uvolnit až 50 vojáků, informoval salzburg.orf.at.

 

"Kromě toho ředitelství okresu Zell am See a St. Johann požádalo o pomoc vrtulník pro průzkumné lety a případný odstřel laviny v Pongau," řekl deníku mluvčí armády Salzburgu. 

 

V pondělí byla vesnice St. Veit odříznuta od světa. Cesta do vesnice byla kvůli hrozícím lavinám a pádu stromů uzavřena. Celkem 37 lidí se nedostalo ze svých domovů.

 

Výstraha byla vydána také pro Dachstein, kde může do středečního rána napadnout až 40 cm sněhu. Vyhlášený byl už pátý stupeň lavinového nebezpečí. 

 

Extrémní počasí má na svědomí nejméně sedm lidských životů. 28letý muž a 23letá žena zmizeli při výletu na sněžnicích, našli je mrtvé nedaleko Salzburgu. Asi čtyřicítka záchranářů se psy doposud pátrá po dalších dvou turistech, kteří se ztratili nedaleko Hohenbergu.

 

V bavorském Wackersbergu zemřel 44letý muž. Zabily ho větve, které se zlomily pod tíhou sněhu. Při nehodě na sněhu zemřela v Bavorsku také žena. Lavina zasypala v minulém týdnu že švýcarském kantonu Uri ženu, zraněním o víkendu podlehla. Další tři lyžaře pohřbila lavina v Rakousku. 

V nadcházejících dnech by měl v Alpách napadnout více než metr sněhu. Připraveny jsou horolezecké týmy i vrtulníky, aby mohly zasáhnout při případných záchranných misích. V jižním Bavorsku uzavřeli silnice a železniční tratě kvůli silnému sněžení, v rakouském Štýrsku byly v pondělí kvůli špatnému počasí uzavřeny školy.

 

Se sněhem se stále potýká i Slovensko. Slovenský hydrometeorologický kraj vydal pro Bratislavu už druhý stupeň výstrahy před sněžením. První stupeň stále platí pro Trenčinský, Košický, Nitranský, Trnavský a Žilinský kraj. 

 

Lidé také musejí počítat s dopravními komplikacemi. Kvůli sněžení nevyjely některé trolejbusové a autobusové linky v Bratislavě. Spoje také nabírají velká spoždění. Přibývají i dopravní nehody, a to především v západním Slovensku.

 

Letiště v Bratislavě muselo také odklonit tři lety společnosti Ryanair do Budapešti. "V Budapešti čekají tyto tři linky na zlepšení podmínek v Bratislavě, kam následně přiletí i s cestujícími," uvedla pro tvnoviny.sk mluvčí letiště Veronika Ševčíková.

 

Lety rušilo kvůli hustému sněžení také letiště Schiphol v Nizozemí. Lidé se musejí připravit i na silný vítr, který by měl v zemi udeřit v úterý a bude doprovázen deštěm i kroupami. 

 

Sníh potrápil i Polsko. Z jedné chaty se turisté nemohli dostat a museli se doslova vyškrábat na hroudy sněhu. 

 

https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FsevereweatherEU%2Fvideos%2F552931431855484%2F&show_text=0&width=560

 

ČTĚTE TAKÉ:

Do Alp bez cestovního pojištění? Chřipka vás může vyjít na deset tisíc, zlomená ruka na dvacet
Na hory bez cestovky? Pozor na největší rizika

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.