Zahraničí (Čtvrtek, 25. dubna 2019 0:37:20)

Obyvatelé Kalifornie se vrací domů. Někteří ale nemají kam

Stovky obyvatel se po ničivých požárech v Kalifornii mohou vrátit zpátky domů. Mnohým ale oheň domy vzal a tak obyvatelé nejhůře zasaženého města Paradise nemají kam jít. Někteří z nich proto uvažují o stěhování do jiného státu.

Po návratu z více než měsíc trvajícího exilu obyvatelům spáleného města Paradise v Kalifornii nezbylo vůbec nic. "Už jsem si pobrečel a je mi líp. Myslím, že jsme udělali dobře, když jsme se sem přišli podívat. Uzavřeli jsme tím jednu kapitolu. Už jsme viděli nějaké fotografie a slyšeli jsme různé věci od sousedů. Bylo nám jasné, že i náš dům je nenávratně pryč,“ řekl jeden z obyvatel města Paradise Omar Franklin.

 

Někteří už o tomto městě nechtějí ani slyšet a uvažují o stěhování. Že by znovu zažili podobnou hrůzu, si nedovedou představit. "Pravděpodobně se přestěhujeme do Grass Valley v Nevadě. Je tam mnohem méně stromů. Ty nám budou chybět, milujeme stromy,“ dodává další z obyvatel Frank Windt.

 

 

Jiní ale naději neztrácejí. Například Franklinovi jsou rozhodnuti v Kalifornii zůstat. "S manželkou jsme se dohodli, že zde znovu postavíme dům. Myslím, že zde zůstane i spousta našich sousedů," říká.

 

Po návratu na spáleniště lidem hrozí řada nebezpečí. Zbytky domů ještě nejsou vyčištěny od popela a hrozí také sesuvy půdy. V zasažených oblastech chybí také pitná voda, potraviny nebo palivo.

 

 

Lesní požáry jen ve městě Paradise zničily na čtrnáct tisíc domů a vyžádaly si nejméně osmdesát pět obětí. Jedenáct lidí se stále pohřešuje.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.