Zahraničí (Pátek, 23. srpna 2019 6:32:39)

Zatlučená okna, policisté v ulicích: Paříž se chystá na velké nepokoje

Francouzská vláda ustoupí takzvaným žlutým vestám. Ve čtvrtek se rozhodla, že plánovanou daň z pohonných hmot příští rok zavádět nebude. Napjatá atmosféra v Paříži ale neutichá. Obyvatelé se připravují na další vlnu protestů, kterou organizátoři svolali na víkend.

Zatarasit výlohy, povolat ochranku a připravit se na nejhorší. Paříž čeká další víkend plný agrese a násilí. Největší strach mají obchodníci.

 

"Venku i uvnitř obchodu bude ochranka a v sobotu zůstane zavřeno. Nic se tu zkrátka nesmí stát," řekl médiím majitel jednoho z obchodů Clement Rozey.

 

Protesty z minulé soboty byly nejnásilnější za poslední desetiletí. Bilance je tragická - čtyři mrtví, 130 zraněných, více než 400 zadržených.

 

"Když jsme vycházeli ulicí nahoru k Vítěznému oblouku, tak jsme viděli dlouhou řadu policejních aut a ještě delší řadu zatčených," řekla TV Nova Martina Kolská, Češka žijící v Paříži.

 

 

A podobný scénář by se mohl odehrát i tento víkend. Nejhorší situace hrozí na celé třídě Champs-Élysées, především u Vítězného oblouku. Kritické je i náměstí Bastilly a přilehlé ulice.

 

"V tuto chvíli platí to, aby čeští turisté dodržovali pokyny místních bezpečnostních složek a sledovali situaci na místě," řekla TV Nova mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

 

V sobotu zůstane uzavřená i řada muzeí - například muzeum moderního umění nebo muzeum Victora Huga. Úřady jsou v případě nouze připravené uzavřít i vstup na Eiffelovu věž - její otevírací doba ale zatím omezená není.

 

 

"Násilí nebylo myšlené vůči občanům města nebo lidem, ale nikdy nevíte, kdy vám pod nohami bouchne dělobuch nebo bombička slzného plynu," dodala Kolská.

 

Přestože francouzský prezident Macron protestujícím ustoupil a ceny pohonných hmot zatím nezvýší, většina Francouzů využívá napjaté situace v zemi k vyjádření nesouhlasu s jeho politikou.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.