Zahraničí (Pondělí, 20. května 2019 12:30:40)

CDU si zvolí nástupce Merkelové. Kdo chce vystřídat Angelu?

Konec jedné éry přinese páteční a sobotní sjezd německých křesťanských demokratů (CDU). V jejich čele totiž po více než 18 letech skončí Angela Merkelová. O post předsedy strany se v Hamburku utkají nejméně tři kandidáti.

Po osmnácti letech budou mít němečtí konzervativci ve svém čele novou tvář. Kdo vystřídá současnou předsedkyni CDU Angelu Merkelovou, se rozhodne už zítra na sjezdu strany v Hamburku. Mezi hlavní favority patří generální tajemnice strany Annegret Krampová-Karrenbauerová a bývalý šéf poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz.

 

Kandidaturu na předsedu oznámil ještě současný ministr zdravotnictví Jens Spahn. Jeho šance na zvolení jsou ale minimální.

 

Například předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble by rád na pozici předsedy viděl Friedricha Merze. Oznámil to v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Schäuble je patrně nejvýznamnějším členem CDU právě po Merkelové.

 

 

Průzkum veřejného mínění pro televizi ARD ukázal, že Krampovou-Karrenbauerovou by za předsedkyni chtělo 39 procent voličů CDU. Merze pak 26 procent. Krampovou-Karrenbauerovou by si údajně za svou nástupkyní přála i Merkelová.

 

Samotná strana je tak před volbou nového předsedy rozdělená. Ten, kdo souhlasí s politikou Angely Merkelové se totiž přiklání ke generální tajemnici strany. Krampová-Karrenbauerová by totiž z větší části pokračovala v dosavadním kurzu Merkelové. Kritici současné kancléřky naopak pravděpodobně podpoří bývalého šéfa poslanců Merze. Ten se totiž stranu zřejmě pokusí vést ke konzervativnější politice.

 

 

Rozhodnutí znovu nekandidovat na předsedkyni Křesťanskodemokratické unie Merkelová oznámila po zemských volbách v Hesensku, kde měla CDU nejhorší výsledek od roku 1966. "Na příštím sjezdu nebudu kandidovat na post předsedkyně CDU, jsem ale připravena nadále pracovat jako kancléřka," oznámila v říjnu na tiskové konferenci. V čele vlády Merkelová zatím zůstává.

 

Strana výrazně propadla už v loňských parlamentních volbách, při kterých zaznamenala nejhorší výsledek za posledních téměř sedmdesát let.

 

 

Volba nového předsedy strany probíhá tajně. Vítězem se stane ten, kdo získá nadpoloviční většinu platných hlasů. Pokud nebude nikdo zvolen, postupují do druhého kola dva kandidáti s největším počtem hlasů.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.