Zahraničí (Pondělí, 20. května 2019 13:30:41)

Pohřeb Bushe staršího: Rivalové se sešli, ale ani se nepozdravili

Spojené státy drží státní smutek. Ve washingtonské Národní katedrále skončil státní pohřeb prezidenta George Bushe staršího. Jeho památku přijeli uctít prezident Donald Trump i jeho předchůdci Obama, Clinton a samozřejmě George Bush mladší.

Ve středu se ve Washingtonu konal oficiální státní pohřeb. Poslední sbohem 41. prezidentovi USA přijeli vyjádřit i bývalé prezidentské páry - Obamovi, Clintonovi i Carterovi. V jedné lavici se tak setkali rivalové poslední prezidentské volby - Donald Trump a Hillary Clintonová. Na ceremoniálu se ale společně nepozdravili. Celý průběh jsme sledovali zde:

 

On-line reportáž

Pohřeb amerického prezidenta Bushe

19:27

Smuteční ceremoniál skončil. Rakev s prezidentem byla naložena do auta a nyní zamíří na Andrewsovu leteckou základnu, odkud po krátkém rozloučení zamíří zpět do Bushova domovského Houstonu.

19:10

Závěrečná slova pronesl biskup Michael Curry. Vojácí odnáší rakev s ostatky prezidenta za doprovodu zástupců církve z katedrály. Nyní bude rakev s Bushem letecky přepravena do Houstonu, kde se ve čtvrtek uskuteční další smuteční obřad. Následně se vydá na poslední cestu do texaského města College Station, kde bude rakev ještě téhož dne uložena do hrobu po boku jeho ženy Barbary a dcery Robin.

18:32

Poslední slova, která na tomto světě řekl: "Taky tě miluju," prozradil na státním pohřbu George Bushe staršího jeho syn George. "Až budou napsány historické knihy, řeknou, že George H.W. Bush byl velkým prezidentem Spojených států," řekl ve svém projevu. "Budeš nám chybět. Vězte, že zde uctíváme skvělého skvělého muže," dodal na závěr.

 

Obřadu v katedrále předcházela krátká pieta před budovou Kapitolu. Po pietě, které se účastnila rodina Bushových, se smuteční kolona vydala po Pensylvánské třídě kolem Bílého domu k Národní katedrále. Ulici, po které kolona jela, lemovaly tisíce lidí.

 

Prezident Donald Trump na Twitteru napsal, že v Bushově případě nelze mluvit o pohřbu, ale o oslavě skvělého člověka, který prožil dlouhý a vynikající život. „Bude nám chybět!“ dodal.

 

 

Ceremonie se zůčastnila i německá kancléřka Merkelová, polský prezident Duda nebo britský princ Charles. Smuteční projevy v katedrále přednesl Bush mladší, někdejší republikánský senátor Alan Simpson, bývalý kanadský premiér Brian Mulroney a Jon Meacham, autor biografie prezidenta Bushe.

 

Po státním pohřbu bude rakev převezena do Texasu, k rodinné hrobce Bushových ji doveze vlak. Nejbližší rodina a přátelé se s bývalým prezidentem rozloučí naposledy ve čtvrtek v Houstonu.

 

Smuteční akce už trvají několik dní. Na pietní akci v budově Kapitolu se už s prezidentem stihly rozloučit stovky lidí. Veřejnost, celebrity a nejvýznamnější světoví státníci. K návštěvě rotundy kapitolu ve Washingtonu měly stovky lidí jediný důvod, přijeli naposledy uctít 41. prezidenta Spojených států George Bushe staršího.

 

 

Veřejné pietní akce se zúčastnil prezident Donald Trump, manželka nedávno zesnulého senátora Johna McCaina Cindy McCainová nebo pětadevadesátiletý Bob Dole, bývalý senátor. Když vzdával Georgi Bushovi staršímu hold, v rotundě se rozhostilo naprosté ticho. Starý pán se nechal vztyčit z vozíku, aby svého prezidenta pozdravil ve stoje.

 

Před koncem piety dorazil do budovy kapitolu i syn zesnulého , George Bush mladší, 43. prezident Spojených států. Doprovázela ho jeho manželka, děti a bratr Jeb Bush. Bývalý prezident pak osobně poděkoval těm, kteří přišli uctít památku jeho otce.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.