Zahraničí (Pondělí, 20. května 2019 12:32:00)

Uvolnění napětí. Rusko zmírnilo blokádu Azovského moře

Kerčským průlivem mohou opět proplouvat lodě do ukrajinských přístavů. Uvolnění blokády se týká i Mariupolu, kam měla namířeno dvacet čtyřčlenná posádka, kterou Rusko už déle než týden vězní.

Ukrajinské přístavy Mariupol a Berďansk mohou opět přijímat lodě. Rusko navíc zrušilo i blokádu Kerčského průlivu, kde byly zajaty tři ukrajinské lodě a jejich posádky. Ty i přes mírné uvolnění napětí stále zůstávají ve vazbě. K jejich propuštění nyní Rusko vyzval generální tajemník NATO.

 

"Ukrajina sice není členem NATO, i přesto ale silně podporujeme její suverenitu a územní nezávislost. Vyzýváme Rusko, aby propustilo námořníky a lodě, které zadrželo. Spojenci NATO budou i nadále pomáhat s modernizací ukrajinských ozbrojených sil," řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

 

 

Ukrajinské ozbrojené síly se z pohraničních oblastí, kde stále platí výjimečný stav, zatím nestahují. Rusko má totiž podle úmluvy z roku 2003 právo prohledávat lodě, které Kerčským průlivem proplouvají a podle Ukrajiny Kreml svých pravomocí, vycházejících ze vzájemné dohody, často zneužívá.

 

"Všechny lodě, které vpluly do Azovského moře a měly namířeno do Mariupolu a Berďansku, Rusko zastavilo. Od dubna 2018 jde o více než 700 lodí a nadále pokračují," uvedl ukrajinský ministr pro infrastrukturu Volodymyr Omeljan.

 

 

Rusko si na Kerčský průliv dělá stále větší nároky. V září země schválila zákon, na základě kterého může z oblasti vykázat jakékoliv lodě, přestože jde o mezinárodní vody.

 

Ruská Státní duma, dolní komora tamního parlamentu, teď navíc zvažuje, že svým námořníkům udělí za zajetí čtyřiadvaceti Ukrajinců vyznamenání. Podle Kremlu předvedli ukázkovou obrannou akci. Osud zajatých Ukrajinců je přitom stále nejasný.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.