Zahraničí (Pondělí, 20. května 2019 13:44:20)

Francouzská vláda po násilných protestech žlutých vest ustupuje

Francouzská vláda po masivních protestech ustoupila od navýšení daně z pohonných hmot, informuje agentura AFP s odkazem na vládní zdroje. Vláda už oficiálně zrušila setkání se zástupci "žlutých vest", které bylo naplánováno na úterý. Plánované zvýšení bylo odloženo jen o půl roku.

Předseda vlády Edouard Philippeoznámil ústupek vlády v úterý odpoledne. Jedná se o první významný ústupek za vlády prezidenta Emmanuela Macrona. Předseda vlády zároveň vyzval k ukončení násilností a řekl, že spor o spotřební daň by neměl ohrožovat národní jednotu.

 

Takzvané žluté vesty začaly protestovat 17. listopadu, lidé vyšli do ulic kvůli oznámení o zvýšení daně z pohonných hmot, která je podle Macrona nutná kvůli boji proti změně klimatu a ochraně životního prostředí.

 

Protesty postupně přerostly ve velké hnutí vystupující vůči politice francouzského prezidenta, Macron od nich schytává kritiku kvůli tomu, že jeho politika má upřednostňovat bohatou třídu.

 

 

Protesty v Paříži provázelo v sobotu násilí. Policie musela proti demonstrantům nasadit slzný plyn a vodní děla. Zraněno bylo 92 lidí, mezi nimi bylo 14 policistů, 205 demonstrantů bylo zadrženo. Během demonstrací lidé poškodily Vítězný oblouk.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.