Zahraničí (Středa, 26. června 2019 22:05:19)

Falešný zubař trhal sousedům zuby 10 let. Lidé si ho pochvalují

Pacienty v Piešťanech v západním Slovensku dlouhé roky ohrožoval muž, který se vydával za lékaře, i když medicínu nikdy nestudoval. Několik let tam provozoval zubní ordinaci bez patřičného oprávnění.

Svou ordinaci měl profesionálně vybavenou. Pacientům přes deset let vrtal zuby, některým prý dokonce i sám vydával antibiotika. Muž není zubní lékař, ale zubní technik neboli laborant. Úkolem zubního technika je zhotovovat a opravovat zubní náhrady a pomůcky, což provádí zpravidla na základě zakázek zubních lékařů, zubních chirurgů a ortodontistů. Spravovat lidem chrup však oprávněn není.

 

I přes to všechno na něj obyvatelé obce nedají dopustit. "Všichni v okolí jej chválili," sdělila občanka Piešťan. Lidé, kteří k němu chodili, tvrdí, že s ním nikdy neměli problémy. Za služby mu platili na ruku, ceny prý měl o polovinu nižší než "praví" dentisté. "Neváhal lidem zuby ošetřit, i když k němu přišli v noci," chválí si jeho služby místní obyvatelé. Mnozí z nich podle všeho věděli, že zubařinu jako takovou vystudovanou nemá, ale i tak si ho nemohli vynachválit.

 

 

"Několik zákroků jsme po něm opravovala," oponuje zubní lékařka Terézia Lehutová, která má ambulanci jen pár metrů od "falešného zubaře". Podle ní prý občas nechal pacientům zalomené kořeny, když jim vytrhával zuby. Trnavská župa (trnavský územní správní celek) zvažuje podat na falešného zubaře trestní oznámení. Muž také může dostat pokutu až do výše 33 000 Eur.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.