Zahraničí (Pondělí, 25. března 2019 1:00:36)

Útok na chemický program v Sýrii byla správná věc, uvedl Johnson

Spojené státy, Británie a Francie podnikly v noci na sobotu koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakci na údajný chemický útok v povstaleckém městě Dúmá. V pondělí při příchodu na jednání ministrů EU v Lucembursku označil britský ministr zahraničí Boris Johnson úder za zcela správnou věc, která měla ukázat, že svět nebude použivání chemických zbraní tolerovat.

Od pondělního rána jednají v Lucembursku ministři členských zemí EU, stěžejním tématem byl právě údajný chemický útok v Sýrii a následný úder Spojených států, Británie a Francie ve městě Dúma.

 

Pentagon údery v Sýrii hodnotí jako tvrdou ránu chemickému programu syrské armády. Vypáleno bylo podle něj 105 střel, tři vybrané cíle byly zničeny a ruská protivzdušná obrana nezasáhla. Syrská sice ano, ale nebyla účinná. Ruská armáda tvrdí, že raket bylo vypáleno 103 a 71 z nich syrská protiletadlová obrana zneškodnila.

 

Syrský prezident Bašár Asad útok označil za agresi. Proti operaci protestovaly v Damašku stovky Syřanů. Rusko raketový útok důrazně odsoudilo. Prezident Vladimir Putin jej v sobotu označil za akt agrese vůči suverénnímu státu. V neděli řekl, že operace ohrožuje šanci na politické řešení syrské otázky. Další údery v Sýrii by podle šéfa Kremlu mohly vést k chaosu v mezinárodních vztazích.

 

Evropská rada přijala v pondělí závěry o chemickém odzbrojení a nešíření jaderných zbraní. Ještě před samotným jednáním uvedla šéfka evropské diplomacie Frederica Mogheriniová uvedla, že se EU snaží ve spolupráci s Organizací spojených národů o zahájení mírových rozhovorů, podle ní ale o ně syrský režim zatím neprojevil žádný zájem.
"Jasně vyzýváme zejména Rusko a Írán, aby uplatnily svůj vliv na Damašek k zahájení vážní a smysluplné diskuze pod záštitou OSN v Ženevě," sdělila Mogheriniová.

 

 

Podle ní je EU připravena začít plánovat financování obnovy Sýrie. "Vyžádá si to ohromné množství zdrojů , ale k tomu může dojít jedině v případě, že bude politické vyjednávání probíhat v Ženevě pod záštitou OSN. Určitě existuje ekonomický tlak, ale důležitější je humanitární, protože tam lidé trpí, umírají a já si myslím, že mezinárodní společenství musí přijmout odpovědnost za zastavení těchto činů," doplnila Mogheriniová.

 

Útok USA, Francie a Británie byl podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona správným krokem. Pří příchodu na jednání upozornil, že v Sýrii zašla příliš daleko eroze stoletého tabu užívání chemických zbraní.

 

 

Johnson upozornil, že cílem úderu nebyla snaha změnit průběh války v Sýrii, dosáhnout změny režimu nebo se zbavit syrského prezidenta, mělo jít o vyjádření faktu, že svět nebude tolerovat používání chemických zbraní.

 

"Obávám se, že syrská válka bude svým strašným, nešťastným způsobem pokračovat dál," dále prohlásil.
 

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.