Zahraničí (Čtvrtek, 17. ledna 2019 23:12:06)

Kalifornii sužují záplavy a bahno. 17 lidí zemřelo, 43 se pohřešuje

Záchranáři z Kalifornie bojují s časem. Už čtvrtý den pátrají v troskách domů, které smetly záplavy a přívaly bahna, po těch, kteří mohli přežít. Naděje na záchranu 43 pohřešovaných ale bohužel velmi rychle klesají. Celkem je mrtvých už sedmnáct.

Jih Kalifornie se jen pomalu vzpamatovává z povodní a přívalů bahna. Úklid je v plném proudu, stejně jako záchranné práce. Ani po čtyřech dnech nezvládli záchranáři prohledat všechny zasažené domy.

 

Stále se pohřešuje bezmála padesát lidí a naděje že, přežili rychle mizí. Do pátrání jsou nasazeny stovky lidí. Pobřežní stráž evakuuje přeživší vrtulníky. S pátráním pomáhají i vojáci se psy.

 

Památku sedmnácti potvrzených obětí uctily úřady symbolickým přečtením jejich jmen.

 

Voda a bahno nejvíc zpustošily město Montecito nedaleko Santa Barbary. "Všechny oběti jsou z Montecita ve věku od tří let do devětaosmdesáti. Mezi mrtvými jsou čtyři děti." potvrdil místní šerif Bill Brown.

 

 

Záplavy zcela zničily přes šedesát domů, dalších 500 je poškozených. První evakuovaní už se začali vracet. Na místě svých domovů nacházejí naprostou spoušť.

 

Marco z domu v Montecitu uprchl na poslední chvíli. Stihl ještě varovat řidiče, aby dál nejezdili. Pak se přihnala vlna vody, bahna a kamení. Chvíle hrůzy zažil i řidič, jehož auto smetl proud vody. Musel jen bezmocně čekat, kde zastaví. Podle hasičů řidič vyvázl bez zranění.

Odkazy jsou pouze informační, jejich obsah není předmětem zpravodajského servisu.